Rzeczy, które nieśli

Tłumaczenie: Krzysztof Schreyer
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Konesera". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The things they carried
83-7180-121-1

Żołnierze Kompanii Alfa przemierzają dżunglę i pola ryżowe Wietnamu, niosąc na barkach sprzęt bojowy, a także swoją przeszłość, marzenia i lęki. Aby przetrzymać niesamowitą atmosferę wojny w niezrozumiałym dla siebie kraju, amerykańscy chłopcy żartują ze śmierci. Czasem się załamują i robią niepojęte rzeczy. Książka przedstawia niezwykłą wizję horroru, jakim był w oczach Tima O'Briena Wietnam. Każde opowiadanie jest echem innych, całość zaś to proza mocna, oryginalna i pełna pasji. "Rzeczy, które nieśli" to coś więcej niż tylko opowieść o wojnie - to głęboka refleksja na temat potwornego ciężaru rzeczy, które ludzie muszą nieść przez życie.

Ananke | 2013-12-27
Przeczytana: 26 września 2013

Cytaty:
1."Cała rzecz z pamiętaniem polega na tym, że nie możesz zapomnieć".
2. "Przeżyłem. Ale nie jest to szczęśliwe zakończenie. Byłem tchórzem. Poszedłem na wojnę".
3. "Wojna jest piekłem, ale nie jest to ani w połowie prawdą, bo wojna jest także tajemnicą i przerażeniem, odwagą i odkryciem, żalemi rozpaczą, tęsknotą i miłością. Wojna jest wstrętna; wojna jest ucieszna. Wojna jest podniecająca, wojna jest harówką. Wojna robi z Ciebie mężczyznę, wojna robi z Ciebie trupa".
4. "Wojna się skończyła i nie było specjalnie, gdzie iść".
5. "To nie jest film, a Ty nie jesteś bohaterem, i wszystko, co możesz zrobić to skamleć i czekać".
6. "Całe ludzkie życie jest jednością, łyżwą rysującą pętle na lodzie, dzieckiem, dwudziestotrzyletnim sierżantem piechoty, pisarzem w średnim wieku, który wie, co to wina i żal".
7. "Czasami ludzie nie zdrowieją, czasami umierają".

Betoniarka | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

Mam dosyć Wietnamu. Ilość książek i filmów o tematyce Wietnamu zamuliła mnie kompletnie. Jasnym jest, że dla Amerykanów jest to tak ważny okres w historii, że wspominania o nim nigdy nie jest za dużo. Podobnie dla mnie nigdy nie ma za dużo książek i filmów odnośnie II Wojny Światowej w odniesieniu do naszego kraju. Rozumiem doskonale. Ale nie chcę już czytać, słuchać i patrzeć na Wietnam. Mam przesyt.

NightMarry | 2012-08-22

Całą noc czytałam. Opowieść o silnych mężczyznach, którzy są w stanie oddać życie, za swoich braci. Ale opowiada ona również o tym jak żołnierze są po wojnie potraktowani. Jak bardzo potrzebują pomocy i jak bardzo jej nie dostają.

swordfish1 | 2016-02-22

moja ulubiona