Neologizmy we współczesnej leksyce polskiej

Seria: Prace Instytutu Języka Polskiego
Wydawnictwo: Instytut Języka Polskiego PAN
neologizmy polskie
DaiHelsing

We współczesnym słownictwie polskim powojenne neologizmy są warstwą wyrazów wyodrębnionych na podstawie kryterium chronologicznego. Łączy je jedynie czas powstania - po II wojnie światowej. Poza tym jest to podzbiór wewnętrznie bardzo zróżnicowany. W Instytucie Języka Polskiego PAN, w Pracowni "Obserwatorium językowe", zgromadzono kartotekę neologizmów wyekscerpowanych z prasy lat 1972-1981 i 1985-2000, obejmującą ponad 30 tysięcy nowych wyrazów, nie rejestrowanych w powojennych słownikach języka polskiego lub tylko częściowo zawartych w najnowszych słownikach. W większości są to wyrazy nie należące do ustabilizowanego zasobu leksykalnego współczesnej polszczyzny. W ekscerpcji uwzględniono prasę niespecjalistyczną, kierowaną do szerokiego kręgu czytelników, głównie z wykształceniem średnim, gazety codzienne, tygodniki kulturalne i polityczne o zasięgu ogólnokrajowym.

vitamaks | 2011-03-03
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione