Kognitywno-komunikacyjna teoria przekładu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Przekład – mity i rzeczywistość". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-14336-7
DaiHelsing

Książka o teorii i praktyce przekładu! Czy tłumaczenie może dorównać oryginałowi? Czy tłumaczyć może każdy, kto zna język obcy? Czy tłumaczenie musi być dosłowne? Czy tłumaczenie jest w ogóle możliwe? W proponowanej czytelnikowi książce autor próbuje odpowiedzieć na te i wiele innych pytań. Tłumaczenie jest niezwykle skomplikowaną operacją intelektualną, której nie można badać empirycznie,...

Książka o teorii i praktyce przekładu!

W proponowanej czytelnikowi książce autor próbuje odpowiedzieć na te i wiele innych pytań. Tłumaczenie jest niezwykle skomplikowaną operacją intelektualną, której nie można badać empirycznie, jak reakcji chemicznej czy fizycznej. Dlatego też często pojawiają się na jego temat poglądy skrajne, niekiedy wręcz wykluczające się. Autor przedstawia bardziej rzeczowe i konstruktywne opinie, próbując rozwiać liczne, głęboko zakorzenione i chętnie przytaczane „mity” o możliwościach i ograniczeniach przekładu, nierzadko rozszerzając wykład o bardziej uniwersalne pytanie o możliwości komunikacji między ludźmi.

Publikację uzupełnia obszerna bibliografia, suplement, indeks nazwisk oraz indeks rzeczowy.

Książka polecana jest szczególnie studentom kierunków filologicznych, poznającym tajniki tłumaczenia, a także wszystkim osobom, zainteresowanym problemami przekładu i komunikacji językowej.

Paweł Sokólski | 2017-05-28
Przeczytana: 27 maja 2017

Arkana teorii tłumaczenia z wysypem praktycznych i uczących przykładów, które powinien poznać każdy młody adept translatoryki. Ze względu na bardzo akademicką treść książki może się wydawać, że niektórych pojęć po prostu nie zrozumieliśmy. Sam jednak po sobie widzę, że przy codziennej pracy człowiek sam podświadomie łączy pewne fakty i znajduje w książce Hejwowskiego nawet wartość dodaną. Akurat podczas czytania książki kończyłem pisanie pracy licencjackiej o tłumaczeniu maszynowym i żałuję, że nie trafiłem na nią wcześniej. Ta książka na pewno częściowo "przedefiniuje" Wasze myślenie o procesie translacji. Gorąco polecam :)

Janusz Szcząchor | 2018-07-19
Przeczytana: 2013 rok

Doskonała dla każdego, kto chce lub musi samodzielnie czytać literaturę obcojęzyczną. Stanowi niezbędną podstawę, aby prawidłowo patrzeć na literaturę w obcym języku, to jest jak unikać przenoszenia do niego stereotypów i przyzwyczajeń z ojczystego języka, zwłaszcza takich, których używamy podświadomie. Prowadzą one na ogół do błędnego rozumienia wypowiedzi obcojęzycznych.

Domilee | 2018-07-01
Przeczytana: 29 lipca 2018