Księżniczka deptaku. Opowieść o Edycie Klein

Wydawnictwo: Muza
Agnieszka A

Czy można przejść przez getto, jakby tańczyło się walca? Lekko, z podniesioną głową, w czerwonej sukience z białym kołnierzykiem? Czy można się bawić, flirtować, cieszyć dniem, mimo iż każdy kolejny grozi utratą życia? Tak, jeśli jest się małą dziewczynką, tak, jeśli jest się Edytą Klein. "Księżniczka deptaku Marty Sztokfisz to książka do śmiechu i do płaczu. Kiedy ją czytałam, miałam wrażenie, że oglądam film, nie był czarno-biały. Dzięki Edycie Klein i Marcie Sztokfisz po raz pierwszy zobaczyłam getto w innym wymiarze". Magdalena Piekorz.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2007

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Nina | 2011-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2011

Utwór, który zawiera przeżyć sprzed wojny, z jej czasów, jak i życia po wyjściu z getta. Zawiera w sobie nie tylko wiele ważny informacji oraz prawdy o tamtym życiu, ale również zwyczajne refleksje. Pokazuje, że dla tych ludzi również istniała codzienność, chociaż inna, niż ludzi wolnych. Dzieci też się bawiły, każdy jadł, rozmawiał, zapraszał na herbatę. Mężczyźni chcieli pracować, a kobiety się podobać. Co do tego ostatniego, to podoba mi się fakt, iż bohaterka nie wstydzi się tego, że chce być piękna. Nie jest to mój tok rozumowania, ale przynajmniej nie kłamie i mówi, jak było.

Dlaczego nie rewelacja? Ponieważ czytałam mocniejsze książki o tej tematyce. Oczywiście przeżycia są równie ciężkie i okropne, nie mnie oceniać ich skale, ani tym bardziej stosunek bohaterki do nich.
A jednak, jak dla mnie, zbyt wiele opisów tego, jak ważne były ładne mebelki, czy sukienka. Chociaż było to pasją bohaterki.

Tak naprawdę wyłapałam jedną rzecz pod koniec, która bardzo mi się nie...

justi | 2013-05-12
Przeczytana: 12 maja 2013

Podobała mi się tylko pierwsza część, ta która dzieje się w Polsce. Może dlatego, że jako młoda dziewczyna inaczej widziała i pamięta tamten czas. Taka jak była po wojnie, nie przypadła mi do gustu, a nawet z biegiem czasu zaczęłam czuć do niej awersję. Przeżyła horror, ale spadła na cztery łapy. Dobrze, że miała tyle szczęścia, ale mimo wszystko mnie nie zafascynowała swoją osobowością, a jej przeżycia mnie nie wzruszyły. Zabrakło mi tu jakiejś głębi.

martulla | 2016-10-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane