Terror i liberalizm

978-83-7469-484-1
Terror, liberalizm
literatura faktu
dona

Paul Berman zastanawia się nad politycznymi warunkami, w jakich odżywa na naszych oczach pogrzebany pod koniec XX wieku totalitaryzm. Obierając islam z cienkiej skórki egzotyki i usprawiedliwiającej wszystko kulturowej odmienności, wskazuje na jego pokrewieństwa z najgorszymi miazmatami zachodniej kultury: z faszyzmem i komunizmem. Usiłując rozwiązać zagadkę „islamofaszyzmu”, stara się jednocześnie wypracować skuteczne strategie w zwalczaniu tego zjawiska. Którędy należy podążyć? Jaką drogę obrać, aby móc zdławić w zarodku odradzającą się hydrę fundamentalizmu? Wreszcie co zrobić, aby wartości liberalnego świata przyjęły się także w krajach arabskich? Oto pytania, obok których dziś nie sposób już przejść obojętnie.

klajsterbelej | 2016-09-08
Kamyk | 2012-11-30