Słoń Birara jest ważnym członkiem rodziny małego Amry. Jest silny, wytrwały i doskonale zna pracę w dżungli. Po nagłej śmierci dziadka, który kierował pracą Birary przy wyrębie drzew, dziesięcioletni Amra musi z dnia na dzień przejąć jego obowiązki kornaka – poganiacza słonia, i jedynego żywiciela rodziny. Mądry Birara wkrótce staje się najlepszym przyjacielem chłopca, jego pomocnikiem i powiernikiem. Dzięki słoniowi Amra nie tylko z powodzeniem utrzymuje swą liczną rodzinę, ale przeżywa mnóstwo przygód, ratuje życie królewicza Nassura i zyskuje szansę nauki w Londynie.

Ta fascynująca i piękna opowieść o wielkiej przyjaźni chłopca z odważnym i pełnym poświęcenia słoniem rozgrywa się w egzotycznych zakątkach Indii. Jej autor, Ferdynand Antoni Ossendowski, wiódł barwne i pełne przygód życie. Był naukowcem, dziennikarzem, żołnierzem, podróżnikiem, a nawet... szpiegiem. „Słoń Birara” to jedna z wielu książek, które w okresie międzywojennym przyniosły pisarzowi olbrzymi rozgłos.

Agnieszek | 2012-04-15
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Wzruszająca, nad wyraz współczesna książka dla dzieci.
Piękne opisy przeżyć wewnętrznych zwierzęcia - jakoś nie kojarzy mi się to z prozą okresu międzywojennego.
Pochwała pracowitości, przyjaźni, nauki i życia rodzinnego, w którym to mężczyzna odpowiada za dobrobyt stworzonego domu.

Ossendowski rysuje wprawną ręką świat, który zanika - wycinane lasy, zabijane zwierzęta, wszystko podporządkowane białemu, często bezwzględnemu człowiekowi, ale i akcentuje poczucie godności osobistej małego bohatera - zdawałoby się - pariasa.

Owszem, razić może nazbyt widoczny zamysł dydaktyczny powieści, oczywistość fabuły, pamiętać jednak należy, że jej adresatem naprawdę są dzieci. Czy współczesne? Tego akurat nie wiem. Choć piękny język, urocze archaizmy (np. łowiec), smakowite opisy dodatkowo potrafią przykuć uwagę do opowiadanej historii. I jeszcze to zakończenie!

Cała Polska czyta dzieciom - niech czyta i "Słonia Birarę".

Łędina | 2013-06-28

Ramon | 2013-10-27
Przeczytana: 30 października 2013

Pierwsza połowa bardzo mi się podobała, wspaniały klimat, wspaniali bohaterowie. Potem słoń Birara strasznie cierpi, przez ostatnie kilkadziesiąt stron w zasadzie umiera. Ładnie, szczegółowo opisane wydarzenia, ale taki "melodramat" się zrobił. Jak ktoś chce się oczyścić popłakując nad losem bohatera, może mu się spodobać. Nie będę tutaj oryginalny, ale mi zabrakło happy endu :)

PaulaEwa | 2011-07-15

Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Na samą myśl o niej kręci się łezka w oku.

Martyna | 2013-03-07

Zaznaczyłam gwiazdkę "bardzo dobra", ale też powinna wspomnieć, że to książka bardzo mądra. Choć na początku można tego nie dostrzec.
Historia głównie opiera się na wielkiej i niesamowitej przyjaźni między chłopcem, a słoniem. Mają różne przygody w których ich przyjaźń jest wystawiona na próbę. Piękna i wzruszająca. Polecam!

Clove Almond | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Wzruszająca lektura, która zabierze czytelnika do Indii!
Radzę przeczytać!

| 2013-01-17
Przeczytana: maj 2012

Ciepła, miła książka dla najmłodszych, prosty przekaz, przyjemny język.

Agnieszka Kwiatkowska | 2013-04-25
Przeczytana: 2012 rok

najlepsza książka z najlepszych dla dzieci!