Sensacje XX wieku. II wojna światowa

Wydawnictwo: Magnum
83-8585-210--7
historia
Marecki

Książka zawiera opowieści o wybranych wydarzeniach II wojny światowej, prezentowane przez autora w programach telewizyjnych i zeszytach serii "Sensacje XX wieku".

żabot | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Stary, dobry Wołoszański. Klasyka. Każdy miłośnik opowieści o wojennych zmaganiach znajdzie tu coś dla siebie. Są i wielkie sceny batalistyczne, ale i zakulisowa, krecia robota wywiadów, przechodzenie agentów na drugą stronę barykady, dezinformacja, geniusz i tragiczne pomyłki.
Ostatni rozdział o marszałku Żukowie chyba obecnie Wołoszański napisałby inaczej, zwłaszcza po publikacjach nie tylko Wiktora Suworowa ale przede wszystkim Marka Sołonina. Tymczasem wciąż czytamy propagandę o tym, jak to Związek Radziecki nie był dobrze przygotowany do wojny, bo Stalin wyrżnął najlepszych oficerów w czasie czystek 1937-38. Również opowieści o tym, jak to nowi oficerowie przystąpili do wojny bez żadnego doświadczenia brzmią cokolwiek idiotycznie, zwłaszcza kiedy sam Wołoszański nieco później opisuje ni mniej ni więcej tylko zdobywanie owych doświadczeń. Bo czymże jest udział wielu oficerów w wojnie domowej w Hiszpanii? Czymże jest atak na Polskę, atak na Finlandię? Owszem, można twierdzić,...

Rafał | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Bogusław Wołoszański po raz kolejny nie zawodzi i wprowadza czytelnika w czasy II wojny światowej ukazując całą machinę jaką jest walka wywiadów między sobą,agentów czasami podwójnych.Hitler kilka razy był wprowadzony w błąd przez "obcych" aby osłabić jego siły militarne na polu walki np: w Normandii.Brytyjczycy postąpili sprytnie z atrapami czołgów,ciężarówek,samochodów przeciwpancernych żeby właśnie zmylić Niemców którzy patrolując z góry i robiąc zdjęcia nawet nie mieli pojęcia że to są makiety papierowe.Co do Stalina: wielka czystka najwyższych oficerów,marszałków- Tuchaczewskiego-najsłynniejszego i jednego z najwybitniejszych przywódców Zsrr,postępował tak ponieważ bał się że usuną go ze stanowiska dlatego musiał likwidować konkurencje,jak zwykł mawiać Stalin : "Jest człowiek i jest problem,nie ma człowieka i nie ma problemu".Jeden z nie licznych jaki pozostał przy życiu to marszałek Żukow,był moment że był bliski skazaniu ale udało mu się uciec katom.Natomiast Żukow po...

Łukasz | 2016-12-03
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2016
Przeczytana: 26 listopada 2016

Bardzo dobra książka, lekka, można ją szybko "wciągnąć".
Wołoszański przytacza różne historie, od gry wywiadów, po budowanie armii atrap, pierwsze porażki i sukcesy komandosów aż do opisu wydarzeń w ZSRR.

To co może przeszkadzać lub podobać się to przechodzenie w rozdziałach od wydarzenia do wydarzenia, ale mi to nie przeszkadzało. Każdy opowiada inną historię od początku do końca.

Bardzo gorąco zachęcam do tej lektury!

Krzysztof Żubrowski | 2018-03-10

To mój ulubiony autor. Jak zawsze lekko, ciekawie i rzetelnie.

Tomasz | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

Książka świetna. Jest rozwinięciem pierwszej książki Sensacje XX wieku. Więcej szczegółów, więc nadal ciekawie się czyta.

Robert Pisula | 2015-05-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Wystarczyły dwa dni i ją pochłonąłem, świetny przekaz historyczny .

tom5210 | 2012-10-31

Przeczytałem ją parę lat temu. I znalazłem tam to co u lubię u Wołoszańskiego. Dużo ciekawostek, tajnych informacji i oczywiście świetny styl i język autora. Polecam.

Agatka | 2013-05-03

Dobra na samotną podróż z Gdyni do Krakowa, szczególnie w przejmującym audiobooku :)

| 2011-01-03

Ciężka literatura - mnóstwo faktów niesamowicie ciekawych :)

martinezz | 2012-10-08

lubie książki tej tematyki , dla mnie świetne