Lustra

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z zegarkiem, Seria z pozytywką". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
83-87021-87-3
Martwa

Druga powieść autorki bulwersującej „Siostry”. Mroczna wyobraźnia pisarki tym razem buduje literacką wizję starości pełnej upokorzenia i cierpień. Ten psychologiczny thriller mówi o zbrodni, która, choć stanowi akt litości, jednak pociąga za sobą klasyczne śledztwo. Bohaterkami „Luster” są kobiety doświadczające - i to bez względu na swój wiek - czym jest starość. Pisząc o niej, Saramonowicz...

Bohaterkami „Luster” są kobiety doświadczające - i to bez względu na swój wiek - czym jest starość. Pisząc o niej, Saramonowicz wzywa na pomoc milczącego towarzysza kobiet: lustro, które nigdy nie kłamie. Albowiem to lustra snują tu opowieść, odbijając w swych taflach dwie historie, jedną, tuż sprzed wojny, rozgrywającą się w kilku warszawskich domach, oraz drugą, współczesne lustrzane odbicie tamtej.

wiesia | 2011-12-04

„Lustra” to jedna z moich ulubionych książek. Wracam do niej często i wciąż z zaciekawieniem śledzę historię, którą opowiadają lustra. To one pełnią rolę narratora, uważnie śledzą, co dzieje się w zasięgu ich „wzroku” i „słuchu”, odgadują myśli bohaterów, wyciągają wnioski, zastanawiają się. Nie wiedzą wszystkiego, bo nie wszystko się w nich odbija.
Autorka nadała swej książce szyk przestawny. Po dziejącym się w roku 1998 akcie drugim następuje, najdłuższy, akt pierwszy z akcją z lat 1938-39 i potem trzeci z kontynuacją wydarzeń z 1998 roku. Nie mamy jednak do czynienia z dramatem, akcja jest rozpisana na poszczególne dni, czasem zapis ogranicza się do jednego zdania.
Lustra wiszące w domach trzech starych kobiet, którymi opiekuje się Ewa, uczennica i harcerka, bezlitośnie obnażają rzeczywistość. Widać, jak Gabriela naiwnie wierzy w lekarstwo na młodość, Irma rozpaczliwie pragnie towarzystwa, a Zofia chciałaby skończyć swe życie, nad którym nie ma już prawie kontroli.
Piękne...

Anka Kiraga | 2016-01-04

Doskonała psychologiczna książka. Fantastyczne studium postaci

Whiro | 2016-03-16
Przeczytana: 18 marca 2016

Wciągająca. Nieźle i szybko się czyta.

irenaz | 2016-12-02
Na półkach: Przeczytane, Wczesniej