Pikujące orły: niemieckie wojska powietrznodesantowe w II wojnie światowej

Tłumaczenie: Leszek Erenfeicht
Wydawnictwo: Magnum
Storming eagles: German airborne forces in World War II
83-85852-73-5
Marecki

Byli elitarną, znakomicie wyszkoloną formacją Luftwaffe. W czasie II wojny światowej rzucano ich na najtrudniejsze odcinki frontu: w Rosji, w Afryce Północnej, we Włoszech, w Normandii. Najbardziej spektakularnym sukcesem niemieckich spadochroniarzy stało się opanowanie Krety w maju 1941 roku. James Lucas, znany brytyjski historyk wojskowości, który sam brał udział w walkach w Tunezji, gdzie...

James Lucas, znany brytyjski historyk wojskowości, który sam brał udział w walkach w Tunezji, gdzie jego kompania została rozbita przez niemiecki pułk strzelców spadochronowych, po wojnie poświęcił wiele lat na penetrowanie alianckich i niemieckich archiwów oraz muzeów. Spotykał się także z kombatantami oddziałów spadochronowych, zbierając ich wspomnienia: od pierwszych policyjnych formacji specjalnych i udziału w zajęciu Czechosłowacji, poprzez kampanię wrześniową w Polsce, aż po ostatnie desanty powietrzne w Ardenach i oblężonym Wrocławiu. Powstała niezwykła książka, która przedstawia obraz wojny widzianej z drugiej strony frontu - przez żołnierzy niemieckich.
(Od Wydawcy)

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Bardzo Solidne. Dobrze napisane, chronologia, organizacja, udział w walkach, wyposażenie oddziałów, a także garść ciekawostek i angedot. Dobra praca źródłowa.

Zacna książka.

jarek7722 | 2016-09-12