Platon

Tłumaczenie: Alicja Legutko-Dybowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria "Teologii Politycznej"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fundacja Świętego Mikołaja, Teologia Polityczna
Plato
filozofia i etyka
Michał

Dla wybitnego znawcy Platona, jakim jest Eric Voegelin, platońska wizja wiążąca politykę z noetyczną mądrością stanowi centralny element helleńskiego porządku cywilizacyjnego. Dana duchowi greckiemu, stała się nieśmiertelnym przesłaniem, obecnym na firmamencie każdej wielkiej polityki. Dzieło Voegelina zaprasza nas do wstąpienia w przestrzeń platońskiej transcendencji. To zachęta do wspólnego myślenia o sposobach formowania zarówno prawdziwej sztuki polityki, jak i paidei - które, wbrew swoim wrogom, należą do istoty naszej tożsamości i winny być zawsze rozważane.

Prof. Maria Dzielska

[Fundacja Świętego Mikołaja, 2009]

n0e | 2011-01-11
Na półkach: Przeczytane, Filozofia, Posiadam
Przeczytana: 11 stycznia 2011

Fenomenalne, kontekstualizowane wyjaśnienie filozofii politycznej Platona. Czy może raczej - teologii politycznej. Książka ta ukazuje wielkość umysłu Erica Voegelina, który odsiewa błędne interpretacje, jego oczytanie i erudycję.

Michał | 2011-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Genialna, świetna, wybitna - te trzy przymiotniki mogłyby, zakończyć moją opinię na temat tej książki. Polecam wszystkim, których interesuje myśl wielkiego greckiego filozofa, wszystkim, którzy są zaczytani w jego dialogach. Zdecydowanie najlepsza interpretacja myśli Platona, jaką czytałem. Voegelin świetnie wskazuje błędne interpretacje i poglądy, które zaburzają nam osąd myśli i dokonań Platona. Sam natomiast analizując poszczególne dialogi, daje nam w zamian błyskotliwą interpretację, przede wszystkim myśli politycznych Platona, ale też nie tylko.

Apfelbaum | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Niezwykła książka. Autor przedstawia nam myśl Platona starając się zrozumieć Platona, a nie rozliczyć go. Widać głębokie zainteresowanie myślą Platona, oraz wiarę w wartość jego dziedzictwa. Autor nie podaje jednak jednej jedynej możliwej interpretacji wskazując czasami inne poglądy i argumentując za swoim poglądem.

Marek | 2011-11-05
Przeczytana: 10 kwietnia 2010