Maksymy i rozważania moralne

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Seria: Wielkie dzieła filozoficzne
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Réflexions ou Sentences et maximes morales
filozofia i etyka
Michał

Inne wydania

Sentencje francuskiego pisarza (1613-80), mimo głęboko pesymistycznego wydźwięku, swą precyzją i przenikliwością wzbudzały podziw wielu pisarzy i filozofów, m.in. Stendhala, F. Nietzschego, T. Hardy'ego i A. Gide'a.

wiech | 2015-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 09 listopada 2015

Maksymy mogą przyczynić się do ukształtowania własnego smaku, do wyostrzenia inteligencji. Nieważne, że powstały w XVII wieku - odgrywają tę samą rolę także dziś.
Są takie, które wywołują uczucie smutku i pesymizmu. Takie, które odwołują się do naszej moralności. I takie, które są dowcipną analizą psychologiczną.
Wybrałam tutaj tylko dwie; utkwiły mi w głowie:

- „Jak cechą wielkich umysłów jest wyrażać w niewielu słowach wiele rzeczy, tak przeciwnie, małe umysły mają dar wiele mówić, a nic nie powiedzieć.”

- „Jesteśmy tak przyzwyczajeni grać komedię wobec drugich, iż w końcu gramy komedię wobec samych siebie.”

Każdy znajdzie coś dla siebie. Każdy wyciągnie własne wnioski. Każdy zareaguje na swój własny sposób.
Jedno jest pewne – są prawdziwe i zmuszają do refleksji.

| 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Zdecydowanie mój typ uprawiania filozofii. Cieniutka książeczka, w której autor przedstawia swoje myśli za pomocą sentencji, bardzo przyjemnych i strawnych w odbiorze. Nieco pesymistycznych (realistycznych?) ale to nie jest w sumie zarzut. Fajnie, że mimo, że minęło parę wieków jego myśli jeszcze się nie zestarzały.

Pete489 | 2014-07-13

Bardzo pesymistyczny obraz ludzkiej natury wyłania się z lektury "Maksym". Można zareagować w odpowiedzi na 2 sposoby:
1. Stwierdzić, że nie jest aż tak źle i żyć w różowych okularach;
2. Wziąć odpowiedzialność za własne życie i zaakceptować świat takim, jaki na prawdę jest.

Oczywiście geneza powstania "Maksym" powoduje, że niektóre sentencje są niczym więcej, jak bezwartościowym językowym efekciarstwem (pisanie sentencji było konkursem towarzyskim). Jednak przenikliwość autora spowodowała, że wiele z nich stanowi głęboką refleksję na temat kondycji ludzkiej psychiki i moralności. I zdecydowanie nie napawa ona optymizmem. Choć jest tak cholernie prawdziwa.

Zdecydowanie lektura obowiązkowa!

Vars | 2016-10-23

Nie małe zaskoczenie, rzecz tak aktualna i tak łatwo przyswajalnym językiem wyłożona a pochodzi aż z XVII wieku. Zważywszy na to oraz na aforystyczną formę, warta polecenia mniej obytym z filozofią moralności.

Co do treści to dość pesymistyczna wizja ludzkiej natury, ale często niezwykle przenikliwa. Momentami nasuwa się skojarzenie z Nietzschem, kto wie, może Fryderyk również to czytywał...

Krótka edycja:
Owszem, Fryderyk czytywał i nawet odwoływał się kilkukrotnie w Ludzkim, Arcyludzkim.

Co najmniej kilkanaście aforyzmów zdecydowanie do zapamiętania, ciekawe jak prezentuje się druga książka księcia, jego wspomnienia.

Amused | 2011-03-28
Na półkach: Przeczytane, Nie-piękna