Darmowe dodatki Edytuj książkę
Discours sur la condition des grands; Prire pour demander Dieu le bon usage des maladies; Discours sur les passions de l'amour
filozofia, etyka
Michał

Myśli - zbiór fragmentów i notatek, które miały stać się częścią wielkiego traktatu O prawdziwości religii chrześcijańskiej - to dzieło, którego oddziaływanie widoczne jest nie tylko w europejskiej myśli chrześcijańskiej i w XX - wiecznym egzystencjalizmie, lecz w całej zachodniej kulturze.

| 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Nierówna książka, niektóre myśli bardzo przyjemne i lapidarne, inne już nieco słabsze. Mam wrażenie pewnego chaosu w co wpisuje się biografia Pascala. (tą książkę wydano pośmiertnie bodajże).

Diego Lopez | 2017-11-18
Przeczytana: luty 2017

Jeden z tych tytułów, przy którym bardzo cierpiałem. Być może o to chodziło?

Wabi | 2017-11-04
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Wychwalanie chrześciaństwa.

kjonca | 2017-09-09
Przeczytana: 07 września 2017

Nie ukrywam, że przebrnąłem z trudem. W pewnym sensie jest to "strumień świadomości" (o czym czytelnik jest lojalnie uprzedzony przez tłumacza na początku).
Czyta się ciężko.
Co było (dla mnie) ciekawe to ekwilibrystyka mająca wyjaśnić dlaczego religia chrześcijańska jest lepsza od innych.

W pewnym sensie po (współ)twórcy kombinatoryki spodziewałem się czegoś innego :)

Mairon | 2017-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Wbrew pozorom, pośmiertnie opublikowane dzieło Pascala nie straciło na aktualności. Owszem argumentacja autora ma swoje słabe strony, ale jego następcy już dawno dobudowali brakującą część monumentu.
Nigdy jeszcze się nie spotkałem z taką książką, co wytłumaczyć można tym że jest to raczej zlepek notatek o różnorodnej tematyce, jako tako uporządkowanych, przez kilku tłumaczy i wydawców. Dlatego należy częściowo wybaczyć Pascalowi niedoskonałości jakie tu znajdziemy.
Jednak obok dosyć nudnych fragmentów, niezbyt odkrywczych, znajdą się prawdziwe perły intelektualne. Nie posiadam się ze zdumienia widząc że jedyne co zachowało się obecnie z teologicznej części życia Pascala, to jego sławny zakład (który i tak jest dzisiaj opatrzne rozumiany, z uwagi na to że całość to nie jedno zdanie a kilka stron).

Czy argumentacja sławnego fizyka-teologa mogą kogoś nawrócić na chrześcijaństwo? Być może. Jeśli ta osoba jest już tego bliska. Ale prawdziwa wartość wywodu Pascala objawia się w jego...

Rege | 2017-08-13

... i trzeba na teść bardzo uważać, bo potrafią cytaty zauroczyć.

Zogutra | 2017-03-06

Wypociny. Nie polecam.

Przepełniona lękiem, żałosna, momentami dobra. Mimo wszystko nie jest warta całego czasu, który jest potrzebny na jej dokładne przeanalizowanie.

Micky | 2015-07-08

Nie podoba mi się ten zakład Pascala, nie podobają mi się niektóre jego stwierdzenia, ale gdy zaczynam sobie przypominać jak po kilka razy czytałam każdy ustęp, zastanawiając się nad jego przesłaniem, to zaczynam nabierać respektu do "Myśli".

Kamila J | 2015-05-14
Przeczytana: 2001 rok

lektura podst.na romanistyce, troszke meczarnia czasem...