Discours sur la condition des grands; Prire pour demander Dieu le bon usage des maladies; Discours sur les passions de l'amour
filozofia i etyka
Michał

Inne wydania

Myśli - zbiór fragmentów i notatek, które miały stać się częścią wielkiego traktatu O prawdziwości religii chrześcijańskiej - to dzieło, którego oddziaływanie widoczne jest nie tylko w europejskiej myśli chrześcijańskiej i w XX - wiecznym egzystencjalizmie, lecz w całej zachodniej kulturze.

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Omawiana pozycja jest dostępna na portalu „wolnelektury” i jeśli kogoś zainspiruję do zajrzenia tam, to będę szczęśliwy. Niech temu służy przypomnienie o opisanym tam słynnym ZAKŁADZIE PASCALA, o którym niby każdy słyszał, lecz mało kto zna szczegóły, jak i moja krótka notka z „Mojego Pod Ręcznika”:
„PASCAL Blaise /1623-1662/ - “Poznanie człowieka rodzi rozpacz”; “Człowiek jest trzciną, ale trzciną myślącą”. Nazwał „człowieka chlubą i zakałą wszechświata jednocześnie”
Poszukiwaczom intelektualnych przygód polecam, przy okazji, „brzytwę Ockhama”, franciszkanina z XIV w., a korzystając ze zwięzłości mojej opinii, postanowiłem podzielić się z Państwem moim szerszym spostrzeżeniem. Otóż, w systemie edukacji amerykańskiej dominuje Aristotle, czyli „nasz” Arystoteles /384-322 pne/ i właściwie nic więcej; w kulturze europejskiej wg Kołakowskiego pięć nazwisk wyznacza ...

dunia | 2014-01-29
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Osobiste przemyslenia filozofa i naukowca, ale takze gleboko wierzacego teologa (jansenisty) Blaise Pascal, po ktorego smierci jego bliscy zebrali z luznych kartek i notatek "Mysli". Sa one pogrupowane wedlug kilka temtow. Z pewnoscia katolicy beda mieli wieksza przyjemnosc w czytaniu tego zbioru mysli, ale i wyznawcy innych religii czy ateisci beda mogli znalezc wiele ciekawych fragmentow. W tej ksiazce mozemy znalezc slynny "zaklad Pascala".

Gatsby | 2011-06-27
Przeczytana: 2005 rok

Jest to dzielo o poszukiwaniu drogi, sensu, wiary lub niewiary, ale tak naprawde jest to studium o rozpaczy i samotnosci czlowieka. Wydaje sie ze Pacal znalazl odpowiedzi i ze byc moze chcial je uznac za krzepiace, ale wyziera z nich strach. Odnosi sie wrazenie, ze sa to tylko proby uspakojenia sumienia, zlagodzenia rozpaczy. Nadzieja ma charakter zyczeniowy a wiara jest skutkiem wyboru. Wyboru mniejszego zla..

Piotr Wypyszyński | 2013-09-18

Pascal jest wielki. Gdybym nie był osobą wierzącą to czytając tę książkę, uwierzyłbym. Biję pokłony, niesamowity fizyk, niesamowity filozof, niesamowity człowiek.

picasso83 | 2014-10-11
Przeczytana: 11 października 2014

Książka przepełniona mądrością, choć niezbyt przyjemnie się ją czyta ze względu na formę zbitków myśli autora, które miały posłużyć do napisania właściwej książki lecz autorowi zabrakło życia aby to niezwykłe dzieło dokończyć. Niemniej polecam ją przeczytać, bo książka w swej treści niezwykła.

Beatrycze1717 | 2012-02-13

Zbiór myśli pięknych. Moja ulubiona:
"Myśl stanowi wielkość człowieka. Cała godność człowieka jest w myśli."

Aleksnder Bolik | 2015-01-03

Bardzo trudno ocenić tę książkę. Na ilość gwiazdek proszę nie patrzeć. Powiedział ktoś, że jest to najpiękniejsze dzieło napisane w języku francuskim. Być może. Czyta się jednak niezmiernie trudno. Fragmenty fascynują, wabią niezmiernie sposobem myślenia, bystrością. Momentami porywał, płomień Myśli zapalał myśl moją. Często bliski poezji, szaleństwa. Chaos tych notatek wydaje się momentami atutem, momentami nie do przejścia. Wymaga wiele samozaparcia, przynajmniej w moim przypadku, by doczytać "od deski do deski".

Micky | 2015-07-08

Nie podoba mi się ten zakład Pascala, nie podobają mi się niektóre jego stwierdzenia, ale gdy zaczynam sobie przypominać jak po kilka razy czytałam każdy ustęp, zastanawiając się nad jego przesłaniem, to zaczynam nabierać respektu do "Myśli".

Przepełniona lękiem, żałosna, momentami dobra. Mimo wszystko nie jest warta całego czasu, który jest potrzebny na jej dokładne przeanalizowanie.

Varant | 2013-04-24

"Myśli" Pascala na początku były dla mnie tylko kolejną książką na temat religii. Jednakże po jakimś czasie znów powróciłem do tej lektury i muszę się przyznać, że w swej ignorancji zupełnie nie zauważyłem drugiego egzystencjalnego wymiaru tegoż dzieła. Pascal za pomocą słów przepięknie wyraził swą rozpacz odnośnie ludzkiej egzystencji.