Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski

Seria: Seria książek historycznych [AMF]
Wydawnictwo: AMF Plus Group, Andrzej Findeisen
A question of honor. The Kosciuszko Squadron: Forgotten heroes of World War II
historia

SPRAWA HONORU to pasjonująca, błyskotliwie opowiedziana historia polskich pilotów myśliwskich, którzy przyczynili się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku, oraz zdumiewającej zdrady, jakiej dopuściły się Stany zjednoczone i Wielka Brytania pod koniec drugiej wojny światowej. Skupiając się na osobach pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego, autorzy ukazali, jak ci młodzi Polacy, całym sercem pragnący wyzwolić swoją ojczyznę, weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych pilotów myśliwskich II wojny światowej (...).
"Sprawa honoru" odkrywa przed nami historię Polski w czasie II wojny światowej i dzieje wielotysięcznej armii żołnierzy Polski Sił Zbrojnych, walczących u boku aliantów. Opowiada o bezustannych zmaganiach Polaków z Hitlerem i Stalinem, o ich długiej walce o niepodległość i o tragicznym rozwianiu tych marzeń w czasie pokoju, który nastąpił.
"Sprawa honoru" - dedykowana "Narodowi polskiemu" - przeznaczona jest dla czytelników, którzy interesują się historią Polski i Europy, II wojną światową, polskim lotnictwemi pilotami a zwłaszcza Dywizjonem Kościuszkowskim, oznaczonym w RAF numerem 303, kulisami wielkiej polityki, walką Polaków o wolność w latach 1919-1989 oraz szczegółami zdrady, jakiej wobec Polski dopuślili się alianci.

paweł | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Książka,niezwykle ciekawa.Większość faktów opisanych w książce,była mi już znana, ale są i nowe.Może autorzy książki, zbyt idealistycznie,przedstawili niektóre wydarzenia,ale to nie problem dla mnie.Jeden z amerykańskich czytelników książki, powiedział"Już nigdy nie opowiem dowcipu o Polakach" Moim zdaniem,książka powinna być wręczana w formie prezentu,wszystkim tym,którzy piszą lub mówią bzdury na nasz temat.Przede wszystkim politykom,urzędnikom,dziennikarzom oraz wszystkim innym nie douczonym,a piszącym o polskich obozach koncentracyjnych, albo że Polacy sprowokowali do wybuchu II wojny światowej.

pietruszka | 2016-03-31
Na półkach: Historia, Przeczytane

Każdy młody Polak powinien ja przeczytać. Powinna być lektura szkolną. nauczy więcej niż (z całym szacunkiem) podręczniki do historii. POLECAM POLECAM POLECAM !

Justyna | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

„Sprawa honoru” to przypomnienie prawdziwych bohaterów, niezwykłych polskich pilotów, którzy dzięki swym umiejętnościom walki w powietrzu uznawani są za najlepszych z najlepszych w czasie II wojny. Książka jest również świetnie napisaną relacją, obiektywnie i obrazowo przedstawiającą sytuację polityczną w czasie II wojny światowej. Autorzy dokładnie opisali zagrywki Stalina, postawę Roosevelta wobec Polski ( USA było dla nas w tamtym okresie rajem),zdradę Polski dokonaną przez naszych ówczesnych sojuszników. Bezczynność aliantów na początku wojny, Teheran i Jałta, założenie ONZ ( wszystko bez udziału Polski, najwierniejszego sojusznika Wielkiej Brytanii, kraju, który jako jedyny nie kolaborował z Niemcami, twardo przeciwstawił się Hitlerowi od pierwszego do ostatniego dnia wojny, którego żołnierzy ginęli na wielu frontach),niechętne podejście Wielkiej Brytanii do próby wyjaśnienia przez Polaków ohydnej zbrodni katyńskiej. Pomimo wielkiego wkładu polskich żołnierzy w pokonanie...

adamats | 2010-08-28
Przeczytana: wrzesień 2006

Cóż można tu napisać? W przedmowie do polskiego wydania autorzy z rozbrajającą szczerością przyznają się do tego, że zamierzali napisać po prostu wspaniałą opowieść przygodową o losach kilku polskich pilotów myśliwskich, którzy po kampani wrześniowej przedostali się do Wielkiej Brytanii i pomogli pokonać Niemców w "Bitwie o Anglię". W miarę zbieranie materiałów, wgłębiania się w zawiłe polskie dzieje, zaczynali sobie zdawać sprawę, że to znacznie większy temat. I trzeba przyznać, że z tym "znacznie większym tematem" poradzili sobie znakomicie. Owszem, to moja subiektywna opinia, ale czuję się do niej uprawniony nie tylko dlatego, że "wychowałem się" na "Dywizjonie 303" Arkadego Fiedlera, pochłonąłem wszystko, co wydano na temat walki polskich pilotów w II wojnie światowej i do dziś uwielbiam te fragmenty filmu "Bitwa o Anglię", w których Nasi tłuką Szkopów. Równie ważne - jeśli nie ważniejsze - są opinie angielskojęzycznych czytelników zdumionych polskim wkładem w zwycięstwo nad...

Kornelia | 2012-05-16
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Jedna z ważniejszych lektur, jaką powinien przeczytać każdy Polak, pozwalająca poczuć dumę ze swojego obywatelstwa! Dedykowana "Narodowi polskiemu", odkrywa fakty, których nie wszyscy są świadomi, których nie uczą na lekcjach historii w szkole.

"Jeden jest przewodnik, który pomaga narodowi dotrzymywać słowa i wypełniać zobowiązania wobec sprzymierzeńców. Tym przewodnikiem jest honor" /Winston Churchill/
Szkoda, że tym honorem nie wykazali się panowie Churchill i Roosevelt, w obawie przed "urażeniem" Stalina, dopuszczając się aktu niewdzięczności i zdrady wobec polskich bohaterow wojennych z Dywizjonu 303, którzy zamiast honorowego miejsca w uroczystości upamiętniającej zwycięstwo i zakończenie wojny, musieli przyjąć pozycję widzów.

Fascynująca, ważna i potrzebna! Gorąco polecam!

cyanide | 2011-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2011

Dużo informacji. Bardzo dużo informacji. Wystarczająco, żeby zrozumieć polskich żołnierzy (i nie tylko), którzy mimo niesamowitej determinacji i odwadze na wiele lat, a w wielu przypadkach na zawsze, stracili swoją ojczyznę.
Lektura potrzebna szczególnie młodym Polakom, którzy mają to szczęście żyć w wolnej Polsce, a złe czasy dwóch wojen światowych i komunizmu znać tylko z opowieści.

Rafał | 2013-09-16

Jedna z 2 książek podczas której płakałem, druga to Kamienie na Szaniec, czas poświęcony na przeczytanie tej książki uważam za czas spędzony dużo bardziej pożytecznie niż w szkole na lekcjach historii gdzie zamiast przedstawiać nam prawdę historyczną o sojusznikach i wyborach polityków polskich, w kółko mówi się o Mezopotamii, Egipcie i piramidach. Uważam że książkę tę powinno się przeczytać.

skinnylove | 2015-03-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Niesamowita książka, która prezentuje kawał historii - co dla mnie - miłośniczki tej dziedziny było prawdziwym smaczkiem. Z drugiej strony poruszyła mnie całkowicie - mnie jako Polkę i pobudziła we mnie uczucie dumy i patriotyzmu.

To jedna z tych książek, którą mogłabym czytać w nieskończoność.

Marta Ginter | 2015-05-26
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2015 rok

Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Ciekawie napisana, polecam każdemu zainteresowanemu historią Polski.

Heatcliff | 2014-09-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Losy kilku polskich lotników ze słynnego Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego walczących w szeregach RAF-u są tu jedynie pretekstem do ukazania, jak Polska została wykolegowana przez sojuszników, wykorzystana i oddana Sowietom głównie dla świętego spokoju panów Churchilla i Roosevelta, którzy niemalże zachłysnęli się zachwytem nad Stalinem i komunistycznym rajem ZSRR i robili wszystko, aby nie stracić jego zaufania. Smutna, gorzka opowieść o losach polskiego narodu. Jedynym pocieszeniem jest to, że ktoś inny poza samymi Polakami zdołał to zauważyć i nazwać rzeczy po imieniu. Dzięki za to autorom tej książki.