Z notatnika stanu wojennego

83-85066-02-0
stan wojenny, więzienie
historyczna
Wiola-M

(z okładki) Ta książka powstała w szczególnych okolicznościach mojej biografii i w okresie historycznym, który należy już do przeszłości. Pierwsza kartka "Notatek" została napisana w celi więzienia w Białołęce, zapewne 14 lub 15 grudnia 1981 roku. Następne pisałem w obozie internowania Jaworze, w okresie zimy 1981/82. Potem nie pisałem wcale, by znów notować latem roku 1982 we wsi Gorzewo, a...

(z okładki)
Ta książka powstała w szczególnych okolicznościach mojej biografii i w okresie historycznym, który należy już do przeszłości. Pierwsza kartka "Notatek" została napisana w celi więzienia w Białołęce, zapewne 14 lub 15 grudnia 1981 roku. Następne pisałem w obozie internowania Jaworze, w okresie zimy 1981/82. Potem nie pisałem wcale, by znów notować latem roku 1982 we wsi Gorzewo, a później także w Warszawie, podczas jesieni i zimy, aż do końca stycznia 1983 roku.

Pisząc nie myślałem o publikacji. Potem zdecydowałem inaczej. (...) Dokonując korekty wydawniczej, od nowa te zapiski przeżywałem. Jestem świadomy zupełnie nowej sytuacji. W roku 1989 miesiące stanu wojennego to w sensie duchowym - prehistoria. Podczas lektury miałem dziwne uczucie, jakbym w środku dnia słyszał wołanie głosu, który rozległ się kiedyś w ciemnej nocy, w godzinie złego snu.

Katarzyna Paluch | 2016-04-17
książek: 2065