Mój wróg królowa

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
My Enemy, the Queen
romans historyczny
niebieska

Letycja Knollys, w młodości najpiękniejsza dworka Elżbiety I, wspomina swoje długie, burzliwe życie. Podejrzana o romans z hrabią Leicesterem, faworytem królowej, zostaje odesłana z Dworu. Mimo długiego rozstania kochanków, ich miłość nie wygasa i po latach Letycja sekretnie poślubia hrabiego, narażając się znowu na gniew królewskiej rywalki. Nienawiść królowej nie kończy się nawet po śmierci...

Nienawiść królowej nie kończy się nawet po śmierci Leicestera. Losy dwóch kobiet znowu się splatają, gdy kochankiem królowej zostaje syn Letycji, hrabia Essex.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

blackcat78 | 2015-01-24

Przyznam szczerze, że sięgnęłam po tą książkę licząc, iż jest to lektura z kategorii łatwa i przyjemna. Założyłam, że jest to kolejny typowy lekki romans historyczny, którego fabuła ulokowana jest w epoce elżbietańskiej. No i tym razem się pomyliłam, ponieważ książka "Mój wróg, królowa" nie do końca jest taka jaka wydaje się na początku.
Victoria Holt tym razem opowiada nam historię pewnego trójkąta miłosnego, który faktycznie miał miejsce w XVI-wiecznej Anglii. Głównymi bohaterami powieści są: Elżbieta Tudor - córka Henryka IV i Anny Boleyn, znana bardziej jako królowa Anglii Elżbieta I, Robert Dudley - szlachcic, najbardziej wpływowy faworyt na dworze angielskim, przyjaciel królowej, a być może również jej kochanek oraz Letycja Knolls - dwórka królowej Elżbiety, kochanka Dudleya a potem jego druga (trzecia) żona.
Vicotora Holt pisząc tą książkę zastosowała dość ciekawy zabieg, przedstawiając czytelnikom historię znajomości Elżbiety I i lorda Leicestera z perspektywy jego żono...

Patrycja | 2014-10-19

książka napisana wydaje mi się dość pobieżnie. Mało konkretów to po pierwsze. akcja nie do końca ciekawa to po drugie. Bohaterowie opisani dość lakonicznie, nie są wyraziści to po trzecie (może z wyjatkiem Elżbiety). Mimo to przyjemnie się czyta, łatwa lektura w sam raz przed snem :) Plus wielki za to,że Elżbieta ukazana była dość pozytywnie co zawyża ocenę książki,gdyż uwielbiam tę królową. Zawsze darzyłam ją sympatią i uważam, że naprawdę była wielka:)Co do głównej bohaterki..no cóż..nie przypadła mi do gustu. Dość próżna,wyniosła i do tego niewierna. Narcystyczna i wygodna,ale przez to lepiej się czytało jej rywalizację z królową

Kachusek | 2014-10-27
Przeczytana: 26 października 2014

Perypetie miłosne królowej Elżbiety i Letycji, najpiękniejszej dwórki, zakochanych w tym samym mężczyźnie. Na tle historycznym ukazane życie dworu królewskiego, zależnego od humorów próżnej Elżbiety i nierozłącznie z nią związanego. Czyta się lekko, choć życie w tamtych czasach zapewne do lekkich nie należało ;)

EnfantTerrible | 2011-08-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011.
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Z pewnością nie dla osób, które nie tolerują literatury historycznej - a historii jest w książce sporo, nawet jeśli w nienachalnej, złagodzonej formie - czy też nie czują pewnie wobec wspomnień wprost spod kobiecego pióra.
Ciężko ocenić, bowiem mnie pozycja całkiem wciągnęła, zważywszy, iż zawsze interesowałam się dworskimi obyczajami, jak również czasami za panowania Elżbiety I. Główna bohaterka to postać charyzmatyczna, na pewno nie płaska czy monotonna - wręcz przeciwstawia swoją postawą typowy obraz damy z tamtego okresu. Odważna, nie obawiająca się sprzeciwu, świadoma własnej urody oraz tego w jaki sposób może wykorzystać owe przymioty dla własnych korzyści, a przez królową - największą, najbardziej zapamiętałą rywalkę - określana obraźliwym mianem 'Wilczycy'. Lektura ta to przede wszystkim zapis, traktujący o miłości dwóch kobiet do jednego mężczyzny, dwóch kobiet o niezwykłym usposobieniu, dwóch kobiet gotowych poświęcić wiele dla swego uczucia, dwóch kobiet, które nieomal...

AgataMiniaturka | 2014-10-02

Dla wielbicieli powieści z historią w tle. Niezła, ale bez szału.

Kasia | 2013-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Lekka powieść. Czyta się szybko. Może nie do końca wszystkie fakty historyczne się zgadzają, ale i tak warto przeczytać.

Eliza | 2012-11-10

fajna nawet