Historia powszechna. Starożytność

Seria: Historia Powszechna - nowa seria
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
piotrswiecik

Nowoczesna synteza historii starożytnej oparta na najnowszych wynikach badań! Publikację charakteryzuje nowatorska struktura treści – paralelny i jednolity wykład historii starożytnej obejmujący Europę, basen Morza Śródziemnego, Egipt oraz Bliski i Środkowy Wschód. Układ wewnętrzny rozdziałów jest dopasowany do specyfiki danego okresu historycznego. Autor szeroko omawia kontakty...

Nowoczesna synteza historii starożytnej oparta na najnowszych wynikach badań!

Publikację charakteryzuje nowatorska struktura treści – paralelny i jednolity wykład historii starożytnej obejmujący Europę, basen Morza Śródziemnego, Egipt oraz Bliski i Środkowy Wschód. Układ wewnętrzny rozdziałów jest dopasowany do specyfiki danego okresu historycznego. Autor szeroko omawia kontakty międzycywilizacyjne oraz przedstawia zasadniczą jedność procesów dziejowych starożytności, mimo przeplatających się okresów zbliżenia i izolacji między częściami świata antycznego.

Ten błyskotliwie napisany podręcznik zasługuje na uwagę zarówno profesjonalnych historyków, jak i studentów kierunków humanistycznych i społecznych – historii, filologii klasycznej, prawa i administracji, dziennikarstwa, nauk politycznych, kulturoznawstwa, stosunków międzynarodowych – oraz uczniów starszych klas szkół średnich i kandydatów na wyższe uczelnie, a także osób zainteresowanych hobbistycznie starożytnością.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

vonflader | 2015-09-13

W innych opiniach powtarzają się stwierdzenia "cegła", "naukowy język". Książka rzeczywiście jest duża, rzeczywiście przytłacza ilością nazwisk, wydarzeń, dat. Ale daleko jej do suchego i trudnego w odbiorze podręcznika naukowego. Dzięki książce można podróżować od początków czasów historycznych, poprzez kolejne rodzące się i updające cywilizacje, poprzez ludzkie namiętności, próżność. I tutaj jest największa zaleta tej książki - dotychczas czytając np. o Egipcie, docierały tylko echa tego co działo się dalej - w tej książce to jest jedna całość. Jedna cywilizacja rodzi się na gruzach innej, osłabienie w jednym regionie skutkuje w innym. Dopiero po przeczytaniu tej książki uświadomiłem sobie jaką rewolucją była inwazja Ludów Morza.
I da się czytać do poduszki.

Leszczu | 2012-01-14
Na półkach: Przeczytane, Naukowe

Cegła prof. Ziółkowskiego poraża swoją objętością. Oraz erudycją. Autor stara się zrobić dokładny przekrój świata starożytnego, nie wydzielając odrębnych działów na "Bliski Wschód", "Grecję" i "Rzym", tylko ukazać dzieje tych trzech ośrodków starożytności symultanicznie - za co plus ode mnie.
Dla niewtajemniczonego w realia starożytności pewnym utrudnieniem, przynajmniej na początku, mogą być nazwy własne, których używa autor. Nie są one spolonizowane (no może poza najczęściej się pojawiającymi i najpopularniejszymi, np. Cezar). Ale odczytanie łamiących języki imion władców państw babilońskich czy asyryjskich to już nie lada wyzwanie. Jednak chcąc jak najlepiej oddać realia starożytności, jak dla mnie, po przełamaniu niechęci do tych dziwnych nazw, uznaję to także za plus.
Jednak, jako że starożytność to nie mój główny obiekt zainteresowań, nie potrafię dać książce większej oceny. Chociaż doceniam ogrom pracy włożony przez autora, to jednak - spinając moją opinię klamrą - ogrom jej...

MonicaAlice | 2015-06-19
Przeczytana: czerwiec 2015

Nie jest to łatwa lektura (przeraża już sama objętość książki - ponad 1000 stron) ze względu na ciężki, naukowy styl autora, wymagający od czytelnika sporej "wstępnej" wiedzy. Najtrudniejszy, ale zarazem zarazem najbardziej nowatorski i wszechstronnie napisany podręcznik akademicki do historii starożytnej.

Zdecydowana | 2017-03-26

O rany... Na wstępie powiem, że bardzo cenię sobie Pana prof. Ziółkowskiego. Jest autorem bardzo dobrej książki o starożytnym Rzymie, którą z wielkim zainteresowaniem przeczytałam.

Natomiast powyższy podręcznik posiada pewne wady. Zanim je omówię, pochwalę za to, że jest to faktycznie podstawowy i bardzo dobry podręcznik do historii starożytności. Obowiązkowo do opanowania. Książka jest bardzo aktualna, szczególnie w porównaniu z publikacjami Pani Wipszyckiej-Bravo, która popełnia permanentnie autoplagiat. Dodatkowo jej dziełka są już raczej bardziej gratką dla moli książkowych, niż faktycznym użytecznym podręcznikiem potrzebnym do opanowania przed egzaminem epokowym (ja wiem, że książki historyczne długo się nie przeterminowują, no ale zawsze można być jeszcze bardziej na bieżąco). Podobnie jak Kumaniecki.
Reasumując, to jest po prostu cegła, którą należy przeczytać, aby można było zajmować się innymi zagadnieniami z epoki.

A teraz wady... książka jest na swój sposób...

| 2014-01-15

Chciałam tylko przeczytać informacje o Egipcie, ale ten podręcznik jest tak ciągły, że jest to niemożliwe. Trzeba albo zasiąść do całości, ogólnie rzecz biorąc bardzo poczytnej, albo już na wstępie mieć obszerną orientację i wiedzę tylko uzupełniać.

Bauero | 2017-03-22
Łukasz | 2016-12-29