Czwarta władza

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7 (12 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
dona

Czwarta władza to książka pasjonująca. Najbardziej pewnie dla samych zainteresowanych, czyli dziennikarzy i polityków (dla nich to zresztą lektura obowiązkowa). Ale nie tylko. Dla zwykłych czytelników też: mają oto okazję zajrzeć do kuchni mediów, poznać mechanizmy kreujące jeśli nie samą rzeczywistość, to przynajmniej „fakty prasowe”. Zebrane (i jak skomentowane!) przez Witolda Beresia teksty źródłowe, czyli najważniejsze publikacje prasowe ostatniego dziesięciolecia, czynią z książki niemalże antologię dokumentu, z której czerpać mogą wszelkiej maści badacze historii narodu, państwa i społeczeństwa; także ich dewiacji.

michall_1985 | 2017-07-21
Przeczytana: lipiec 2017

Odpuściłem po wstępie.Dawno nie spałem nad książką w środku dnia.

Napisana nudnym stylem historia "niezależnych" mediów PRL oraz początku III RP.Autor przytacza szereg wydarzeń medialnych z lat 89-99 w porządku chronologicznym.W książce zawarto teksty źródłowe z komentarzem autora.

Liczyłem,że będzie to pozycja o mechanizmach rządzących mediami,o mechanizmach manipulacji lub o tym,jak przedstawia się ten sam materiał na różne sposoby.Ale niestety,autor wybrał materiały filmowe,artykuły prasowe i reportaże związane z polityką antykomunistyczną i prokościelną.
Minusem moim zdaniem jest to,że autor ograniczył się tylko do "polskiego podwórka" i polskich spraw.

Nie mogę polecic,ani odradzic.Myślę,że medioznawcom lub dziennikarzom może się spodobac.

Ernest | 2017-02-05
Death_In_August | 2016-08-28