List otwarty do królowej Wiktorii

Seria: Z zegarkiem
Wydawnictwo: W.A.B.
powieść polska, życie, kobieta
Martwa

Kilkanaście miesięcy z życia zdolnej i pełnej temperamentu dziennikarki pełne jest wydarzeń. Toska Misztal zmienia w tym czasie pracę i partnerów uczuciowych, głoduje w Londynie, pisuje szokujące artykuły do luksusowego miesięcznika i dokonuje pewnego erotycznego odkrycia – a jednocześnie żyje też przeszłością. Wspomina swoje doświadczenia inności i buntu, począwszy od bardzo młodych lat, i życie na prowincji w artystycznej rodzinie. Tytułowy list do angielskiej królowej mówi o tęsknotach bohaterki za czymś, czego w jej świecie brak – jakkolwiek odległy byłby świat wiktoriański.

Powieść Anny Bojarskiej, o narracji niespokojnej jak charakter Toski, przekonuje plastycznym i żywym językiem, prawdą o współczesnym życiu i uczuciach wyemancypowanej kobiety.

[Wydawnictwo W.A.B, 2001]

wabag | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka
Przeczytana: 17 marca 2017

Drapię się w głowę i wciąż się zastanawiam- właściwie o czym była ta książka? Pomieszanie z poplątaniem, a całość mocno niestrawna. I co z tym wszystkim ma wspólnego królowa Wiktoria?

Zwykle jest tak, że autor przedstawiając głównego bohatera stara się, aby czytelnik go polubił. Ja głównej bohaterki nie polubiłem ani trochę. Ta kobieta była irytująca we wszystkim co robiła, a opis jej życiowych perypetii był mocno chaotyczny. Dlaczego zatem trzy gwiazdki? Jedna za opis pracy w korporacjach, okraszony ciekawymi spostrzeżeniami i ciętym humorem, a dwie za jedyny rozdział zdradzający możliwy talent autorki. Dotyczył on młodych lat bohaterki spędzonych w rodzinnym domu, na wsi z dramatem w tle. Wklejony na siłę, nieprzystający do pozostałej treści, ale sprawiający, że jeżeli wyniosę coś z tej lektury to jedynie te kilkadziesiąt stron. Pozostałe trzysta do zapomnienia. "List do królowej Wiktorii" jest książką trochę śmieszną, trochę skandalizującą, zresztą wszystkiego w niej jest...

MadameShepard | 2014-02-28

Przeczytałam dwie książki A. Bojarskiej (druga to "Biedny Oscar"), obie tak samo złe. Na litość boską, jeśli ktoś nie umie pisać, to po co się trzyma tego zajęcia, jak pijany płotu?! Książka fatalna, nudna, po prostu zła. Szkoda papieru na takie dzieła.

Elwira | 2013-10-29

nie dałam rady skończyć :-(