Śmierć w mieście hanzeatyckim w XVI-XVIII wieku : studium z nowożytnej kultury funeralnej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
83-7017-785-9
historia
Lady_B

studium z nowożytnej kultury funeralnej

Lady_B | 2010-07-27
Przeczytana: 2006 rok

Świetna publikacja naukowa dotycząca problemów związanych ze śmiercią i grzebalnictwem w miastach hanzeatyckich doby nowożytnej. Autor opisuje między innymi sam wygląd standardowego obrzędu pochówku ludzi umierających śmiercią naturalną, sposób pozbywania się zwłok "niegodnych" czyli samobójców, bandytów skazanych uprzednio na karę śmierci i innego rodzaju grzeszników. Wyjaśnia także problemy związane ze spadkiem po zmarłym członku rodziny, omawia wygląd samych zaproszeń na pogrzeb, sposobu strojenia domu żałobników, przybierania ciała zmarłego, wygląd trumien nowożytnych. Dobrze opisane zostały także różnorodne stroje żałobne, wraz z genezą ich ówczesnego wyglądu. Poruszona jest tu także problematyka miejsc służących do grzebania zwłok, z omówieniem cmentarzy miejskich, a także kościołów, a dokładniej kwater grzebalnych znajdujących się pod ich posadzkami. Swoje miejsce na stronach książki zajął także zawód grabarza. Książka zdecydowanie godna polecenia, gdyż pomimo czysto...

DitaParlo | 2015-12-27
serolod | 2015-07-09