Mordercze miasto. Meksykańskie lekcje umarłych

Wydawnictwo: Replika
Murder City. Ciudad Juárez and the Global Economy's New Killing Fields
literatura faktu
Pistacia

W zeszłym roku tylko na ulicach Ciudad Juárez zabito ponad 2600 osób. To wskaźnik porównywalny z ofiarami wojennymi w Bagdadzie czy Mogadiszu. Tymczasem dzieje się to o kilka minut jazdy od granicy USA. Powodem są narkotyki, wielomiliardowy i wiecznie głodny rynek. Ofiary rozszalałej wojny narkotykowej w całym Meksyku idą już w dziesiątki tysięcy zabitych. Nieliczni policjanci, którzy nie...

Nieliczni policjanci, którzy nie współpracują z kartelami, są zabijani, a ich odcięte głowy wystawiane na widok publiczny ku przestrodze. Codziennością są porwania, gwałty i tortury. Każdego dnia z ulic znikają kobiety; ich szczątki pochłania otaczająca miasto pustynia.
Charles Bowden w swojej wstrząsającej, świetnie napisanej książce maluje obraz miasta pogrążającego się w ciemnościach i szaleństwie. Obraz piekła na ziemi i ustroju, któremu na imię anarchia. To książka nie o śmierci świata, jaki znamy, lecz o narodzinach przerażającego nowego porządku. Przewodnikami po nim są: zgwałcona królowa piękności, dziennikarz, który popełnił błąd pisząc prawdę, nawrócony El Pastor prowadzący na pustyni azyl dla obłąkanych i sicario, pozbawiony skrupułów zawodowy morderca.

„Przemoc jest wszędzie. Jest jak pył w powietrzu, jest w istocie częścią życia”.

źródło opisu: http://www.replika.eu/

źródło okładki: http://www.replika.eu/

Suerte | 2013-12-24
Piotr | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Charles Bowden jest autorem wielu książek, które krytycy oceniają wysoko. Na co dzień współpracuje z „GQ”, „Mother Magazine” oraz z innymi znanymi magazynami. Jest laureatem wielu nagród literackich. Mieszka w Arizonie.

W czasie czytania tej książki, a nie jest ona łatwa i przyjemna zastanawiałem się nad sensem jej powstania. Dlaczego autor jawi nam mały wycinek piekła na świecie, na którym żyjemy? Opowiada o mieście Ciudad Juarez gdzie w ciągu roku ginie około 2600 ludzi. Bowden pokazuje nam brutalny świat, świat którego my nie znamy i z cała pewnością nie akceptujemy. Brutalność każdej strony książki doprowadza nas do stanu, w którym czujemy się jakbyśmy tracili kogoś bliskiego. A o to chodziło autorowi. Wywołuje określony stan, nie zawsze zgodny z zamierzeniem czytelnika kiedy bierze tę książkę do ręki. A przecież już ponura okładka i tytuł mówi wyraźnie, że książka nie będzie nas głaskała i sprzedawała nam ckliwe historie.

Dostajemy brutalny reportaż na temat...

| 2014-02-05

Będę szczery. Mocny reportaż, ale w moim odczuciu za dużo tutaj statystycznych smaczków. A za mało skupienia na samym cierpieniu ofiar. Ujęciu problemów w nieco szerszym świetle.

Książka przeładowania policyjnymi raportami. Czasami cytowanymi w stu procentach, co nie jest przystępną formą dla zwykłego czytelnika.

Bowden to, faktycznie poczytne nazwisko. Jednak znam co najmniej dwa inne tytuły, które dotykają podobnych problemów. I radzą sobie z tą tematyką znacznie lepiej.

Krótko mówiąc: przeciętna. I dokładnie taką wystawiam ocenę według "gwiazdkowego taryfikatora".

Pazaak | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Treść: 9
Forma: 9

Agnieszka | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Gangi, narkotyki, przemoc i morderstwa dokonywane na każdym kroku, nawet na niewinnych ludziach. Strach przed wyjściem na ulicę, nawet przed zgłaszaniem zaginionych. Organy, które powinny pomagać stoją po stronie przeciwnej. Gwałty na kobietach, tortury i brak jakiejkolwiek pomocy. Fakty, jakie nam przedstawia Bowden, doskonale ukazują "obraz piekła na ziemi i ustroju, któremu na imię anarchia". Moim zdaniem, mimo wszystko, w książce znajduje się zbyt dużo statystyk czy dat, chociaż podziw dla samego autora za zebranie wszystkich informacji. Jednak sam styl opracowania ich nie jest w moim guście, nie przepadam za takiego typu książkami.

BiedRoNka | 2010-07-27

Chcę przeczytać tę książkę, mam nadzieję że nie pożałuje:)

Karolina | 2016-10-23
Przeczytana: 2013 rok