Krótki kurs ekonomii praktycznej

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
biznes, finanse

Gospodarka jest fenomenem społecznym, nie fizycznym. Gdyby politycy i ekonomiści przyjęli to do wiadomości, musieliby porzucić marzenia o możliwości pozytywnego wpływu na zjawiska gospodarcze to słowa Krzysztofa Dzierżawskiego będące motywem przewodnim tekstów zamieszczonych w Krótkim kursie ekonomii praktycznej.

PMat | 2016-05-25
Na półkach: Non - fiction, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2016
Getos | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Książka Krzysztofa Dzierżawskiego to zbiór krótkich esejów dotyczących takich kwestii jak praca, kapitał, bezrobocie, ZUS, szara strefa, bilans handlowy itp. Autor próbuje jednak spojrzeć na gospodarkę i ekonomię nie jedynie przez pryzmat cyfr mówiących o niej, ale przez pryzmat człowieka-przedsiębiorcy-pracownika, który wpływa na te wartości swoją pracą. Nie powiem, ale sporo esejów trafia do mnie i z wieloma się zgadzam, szczególnie tymi dotyczącymi głównych sił hamujących rozwój gospodarczy i rozwój przedsiębiorczości w naszym kraju. Dzierżawski z wielką fascynacją opowiada o drobnej przedsiębiorczości jaka rozkwitła po upadku PRLu i pokazuje jej późniejsze zahamowanie poprzez działania rządu, w podtekście wysyłając do Czytelnika informację, że rząd powinien się trzymać od gospodarki jak najdalej, a nie w nią ingerować i szumnie głosić w mediach jak jego profesjonalne działania i regulacje wpłyną na rozwój gospodarczy kraju. Biurokratyzm, wysokie koszty pracy, nadzwyczaj...

Mateusz | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Znakomita książka! W końcu pokazała mi złoty środek między liberalizmem a wartościami, jakie powinny funkcjonować w obiegu publicznym. Niemiecki ordoliberalizm, zmodyfikowany do polskich wymagań i potrzeb, powinien stać się fundamentem polskiej gospodarki. Najistotniejszym w tej materii jest jednak potrzeba wyznaczenia konkretnych kategorii oraz granic między nimi po to, by dokonać właściwego rozpoznania problemów bez jakiejkolwiek możliwości nadużycia problematycznych kwestii.

mts | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Nie przepadam za książkami będącymi zbiorami felietonów, głównie z prasy. Po zbiór autorstwa Krzysztofa Dzierżawskiego sięgnąłem, gdyż jestem zbyt młody, żeby móc pamiętać jego aktywność publicystyczną, a często słyszałem (w pozytywnym świetle) o tym publicyście związanym z Centrum im. Adama Smitha, think tankiem będącym głosem rozsądku w debacie publicznej na tematy gospodarcze.

Książka mnie nie powaliła - owszem, Dzierżawski pisał rozsądnie, ze znawstwem tematu, ale jednak zbyt duża liczba felietonów prasowych, dotyczących bieżących wydarzeń i liczb męczy. Na plus można zaliczyć te teksty, których treść ma charakter ponadczasowy - takich też jest trochę.

Rhey | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016