Moja historia czytania

A history of reading
8373192492
czytanie, książki, historia
atram_78

Ta książka stała się światowym bestsellerem! Alberto Manguel, kanadyjski pisarz pochodzenia argentyńskiego, niegdyś lektor samego Jorge Luisa Borgesa, przedstawia dzieje sztuki czytania, prowadząc Czytelnika przez labirynty wielkiej biblioteki ludzkości, od tabliczek klinowych i papirusów po ekrany komputerów. W tym labiryncie każdy miłośnik książek spotyka bratnie dusze, zarówno sławnych, jak i anonimowych Czytelników z różnych krajów i epok. Autor tego dzieła, ilustrowanego i inkrustowanego licznymi anegdotami, uświadamia Czytelnikowi, że każdy zmienia się pod wpływem czytania i że każda lektura wpływa na ludzkie życie. Manguel opowiada o czytaniu na głos i po cichu, o wróżeniu z książek, o lekturach zakazanych i o złodziejach bibliotecznych. Jest to książka urocza, niezwykła, przepojona miłością do słowa pisanego, która udziela się także Czytelnikom.

deana | 2017-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 listopada 2017

,,Moja historia czytania" Alberto Manguela powinna stać się dla każdego bibliofila pozycją obowiązkową. Sama zetknęłam się z nią po raz pierwszy prawie dekadę temu, na pierwszym roku studiów bibliotekoznawczych, kiedy to na przedmiocie ,,Historia książki" byliśmy zobligowani do przeczytania fragmentów. Jednak dopiero teraz udało mi się zapoznać z całością tekstu.

Alberto Manguel pisze o swojej prywatnej nauce czytania tzn. swoich prywatnych doświadczeniach lektury jako całości zjawiska. Nie jest to tylko opowieść o przeczytanych książkach ale szerzej o sposobie w jakim czytał (głośno czy po cichu), miejscach odpowiednich do lektury, potrzebnych ,,narzędziach" (np. okularach), o gromadzeniu tomów. Wszystko to przy okazji podnosi do historycznej perspektywy. Nagle okazuje się, że to większość z nas czyta po cichu i w łóżku nie jest taką oczywistością z perspektywy czasu. Początkowo jedyną właściwą metodą było głośne czytania a ktoś kto wpatrywał się w tekst i nie ruszał ustami...

Hanna | 2011-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Zdecydowanie książka warta zauważenia przez wszystkich maniaków czytania, a przede wszystkim czytania książek o książkach i czytaniu. Autor, już w tytule podkreślając subiektywizm swego podejścia, prowadzi nas przez różne okresy i różne aspekty czytania. W książce znajdziemy na przykład informacje o tym kiedy zaczęto czytać po cichu i jak rozwijały się badania nad fenomenem procesu czytania, a także wiele innych ciekawych informacji. Jest ona napisana lekkim i przyjemnym w odbiorze językiem, a także okraszona anegdotami i żartami, co sprawia, że jest bardzo przyjemna w lekturze. Polecam.

Michel | 2012-04-15

Myślę, że to pozycja jak znalazł dla wszystkich miłośników książki - a więc de facto dla każdego z "Lubimyczytac.pl" - zainteresowanych historią książki i rożnymi ciekawostkami związanymi z czytaniem. Bardzo sprawnie i potoczyście napisana. Może niektórych zachęci fakt, że autor był lektorem samego Borgesa!

Joanna_85 | 2012-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Jedna z niewielu na polskim rynku pozycja z gatunku "książki o książkach". Autor przedstawia historię czytania od czasów najdawniejszych do współczesności. Z książki dowiadujemy się, jak zmieniały się gusta czytelnicze i sposoby zgłębiania słowa drukowanego. Napisania w bardzo przystępny sposób, pełna ciekawostek i anegdot (np. o wróżeniu z książek, sławnych złodziejach-bibliofilach czy o przyjemności czytania w łóżku albo na głos). Lektura obowiązkowa dla każdego mola książkowego :).

portokolada | 2010-08-29

O “Mojej historii czytania” nie trzeba wiele pisać, po prostu należy ją przeczytać! Książka absolutnie niezwykła pod wieloma względami. Powinna stanowić obowiązkowa pozycję dla każdego mola książkowego. Ja ją pokochałam z kilku powodów.

Po pierwsze zafascynowała mnie wiedza autora, który w przystępny, ale i naukowy sposób potrafił przekazać niekiedy bardzo zawiłe opowieści z historii czytelnictwa. Tę książkę można śmiało traktować, jako skarbnicę wiedzy lub encyklopedię zagadnień związanych z czytaniem. Manguel przytacza mnóstwo dat, faktów, osób, które popiera rozbudowaną bibliografią i przypisami.
Po drugie świetna konstrukcja tekstów pozwala na czytanie ich “na wyrywki”. Każdy poszczególny rozdział traktuje o innym zagadnieniu, łatwo więc przemieszczać się pomiędzy tekstami i czytać je w dowolnej kolejności.
Po trzecie możemy poznać wiele rodzajów czytania. Mamy okazję dowiedzieć się, kto zapoczątkował ukochane nam czytanie w łóżku lub jaka postać historyczna miała takie same...

Aksamitt | 2017-11-04
MorsMetaMalorum | 2017-10-14