Obozy pracy przymusowej dla żydów w Wielkopolsce w latach okupacji hitlerowskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historyczna

Przedmiotem niniejszej pracy są obozy pracy przymusowej zlokalizowane na obszarze Wielkopolski, a ściślej województwa poznańskiego w granicach z kwietnia 1938 r., które w okresie okupacji zostało wcielone do Trzeciej Rzeszy, do nowo powstałej jednostki administracyjnej Okręgu Kraju Warty.Zadaniem tej rozprawy jest ukazanie w sposób analityczny polityki okupanta realizowanej wobec ludności żydowskiej, osadzonej w obozach pracy przymusowej w Wielkopolsce. Jest to próba przedstawienia zjawiska ‘‘obozu pracy’‘ przy uwzględnieniu zarówno założeń ideologicznych nazizmu wobec Żydów, jak i czynnika gospodarczego, wymagającego pełnej mobilizacji i wykorzystania całej pozostającej do dyspozycji siły roboczej na rzecz Trzeciej Rzeszy..

Mila34 | 2014-01-20
| 2011-07-15