Przemiany gospodarczo-społeczne w Polsce w XX wieku

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-61194-68-2
historia
Kamila

Niniejsza książka stanowi próbę syntetycznego opisania zmian gospodarczo-społecznych, jakie zaszły w Polsce w XX wieku. Zasadniczy prezentowany czasookres to lata 1900-2000, jednakże w ostatnim rozdziale analiza objęła również pierwsze lata XXI wieku. Autorzy pokusili się również o próby określenia kierunku zmian Polski w ciągu najbliższych lat. O walorach recenzowanej publikacji stanowią...

O walorach recenzowanej publikacji stanowią przede wszystkim ranga podjętej problematyki, poziom naukowy, a także wpływ profesjonalnej redakcji na spójność książki. Uznanie budzi zarówno logiczna sekwencja rozważań, jak i przyciągająca treść poszczególnych rozdziałów. Wiele szczegółów z tamtych lat udało się autorom wydobyć na światło dzienne dzięki żmudnym poszukiwaniom nie tylko w literaturze przedmiotu czy fachowej prasie, ale także w archiwach państwowych. Z pełnym przekonaniem mogę niniejsze opracowanie zarekomendować wszystkim Czytelnikom, którzy interesują się problematyką przeobrażeń gospodarczo-społecznych w Polsce w XX wieku...

dr Janusz Giera

[W książce] przenikają się wątki i motywy z nauk społecznych (socjologia, politologia), filozofii, historii i nauk prawnych. Stąd też perspektywa, z jakiej autorzy dokonują analizy, sprawia, że książka jest niezwykle cenna, a zarazem rzetelna i obiektywna. Książka napisana jest w sposób przejrzysty, gdzie kolejne analizowane wątki układają się w jednolitą, logiczną całość. O kompleksowym charakterze przeprowadzonych przez Breńskiego i Oleksiuka badań świadczy fakt wykorzystania wielu źródeł [...] Autorzy postawili sobie kilka celów, głównym jest syntetyczna prezentacja przemian społeczno-gospodarczych, które znajdują pełne odzwierciedlenie w przedłożonym do recenzji tekście.

dr hab. Norbert Kasparek, prof. UMK

Adam Oleksiuk — dr nauk ekonomicznych, pracownik naukowo-dydaktyczny wyższych uczelni, konsultant, trener. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę doktorską z ekonomii obronił w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ponadto ukończył Podyplomowe Studia Akademii Rozwoju Regionalnego Europejskiego Centrum Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego.
Posiada doświadczenie zawodowe z zakresu analiz makroekonomicznych, planowania strategicznego zdobyte m.in. w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych oraz Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Kierunki jego zainteresowań naukowo-dydaktycznych koncentrują się na następujących zagadnieniach: stan i zmiany koniunktury światowej oraz ich implikacje dla gospodarki narodowej Polski, kształtowanie się międzynarodowej konkurencyjności i zdolności konkurencyjnej gospodarki Polski, przebieg procesów transformacji i konwergencji społeczno-gospodarczej Polski oraz innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej z krajami Unii Europejskiej, poprawa pozycji polskiej gospodarki w kontekście polityki spójności Unii Europejskiej oraz wykorzystania funduszy strukturalnych UE.

Wiesław Breński — dr nauk humanistycznych, pracownik naukowo-dydaktyczny wyższych uczelni, manager, przedsiębiorca. Absolwent Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Ponadto ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie Program MBA Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Kierunki jego zainteresowań naukowo-dydaktycznych koncentrują się na następujących zagadnieniach: najnowsza historia Polski (w szczególności gospodarcza), współistnienie różnych systemów społecznych, funkcjonowanie instytucji państwowych w zmieniających się uwarunkowaniach ekonomiczno-politycznych.

| 2015-12-27