Turystyka i wypoczynek w zabytkowych parkach Warszawy

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-61194-88-0
Kamila

Wobec stosunkowo nielicznych opracowań dotyczących zabytkowych parków i ogrodów warszawskich, szczególnie tych mniej znanych i popularnych, niniejsza praca, choć z pewnością nie wyczerpuje tego rozległego tematu, pozwoli uzupełnić istniejącą lukę. Intencją autorki było nie tylko zaprezentowanie wszystkich zachowanych zabytkowych parków i ogrodów warszawskich, ale także rozważenie stopnia ich przygotowania do pełnienia funkcji turystycznych i rekreacyjnych (w tym także pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych). Zamieszczone ilustracje (w sumie jest ich 141) mają na celu przedstawienie obecnego stanu parków i ogrodów, budowli, które się w nich znajdują, zagospodarowania dla funkcji turystycznej i rekreacyjnej. Szczególną uwagę zwrócono w niniejszej pracy nie tylko na cechy charakterystyczne parków (historyczne budowle, pomniki), ale także na potrzeby dzieci (zagospodarowanie terenów zabaw), osób starszych (miejsca wypoczynku) oraz dostępność „zielonych zabytków” dla osób niepełnosprawnych.

Anna Pawlikowska-Piechotka - dr hab. inż. architekt, pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Warszawskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, autorka kilkudziesięciu publikacji recenzowanych, poświęconych zagadnieniom turystyki i rekreacji w gospodarce przestrzennej, problemom planowania dla potrzeb turystyki, ochrony i proekologicznego kształtowania środowiska.