Kryzys męskości w kulturze współczesnej

Wydawnictwo: Impuls
83-7308-705-2

Tytuł „Kryzys męskości” nie został wymyślony w celu prowokacyjnym. Okazuje się, że w wyszukiwarce internetowej Google problemowi kryzysu męskości poświęconych jest niemal 20 000 adresów. W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii kryzysowi męskości poświęcono wiele książek i artykułów oraz był to temat wielu konferencji. Wielu uczestników owych debat twierdzi, że kryzys męskości przybiera formę społeczno-kulturowej epidemii (stawiana jest nawet teza o „końcu męskości”). Inni utrzymują, że kryzysu męskości nie ma; kategoria ta stanowi wyraz dążenia do potwierdzenia istniejącej dominacji mężczyzn w obliczu zagrożeń, które wynikają z emancypacji kobiet. W dyskusjach relacje między płciami postrzegane są nadal głównie przez pryzmat kwestii kobiecego podporządkowania i męskiej dominacji.

Autor podejmuje próbę opisania kryzysu męskości w różnych kontekstach i na różnych płaszczyznach. Rezygnuje przy tym z systematycznej analizy naukowych poglądów na temat kobiecości i męskości. Książka dotyczy codziennych sytuacji, drobiazgów, które wyznaczają rytm ludzkiego życia, poczucie własnej tożsamości płciowej, poczucie ciała, miejsca wśród innych, miejsca w społeczeństwie. Ponieważ jest to książka o płci, to w książce poruszono również problem seksualności i seksu, niekiedy przy użyciu śmiałych metafor i sformułowań. Taka jest właśnie ta nasza „płciowa codzienność”.

kasandra_85 | 2011-05-04
Przeczytana: maj 2011

Agnieszka | 2015-02-09

No cóż.....Z. Melosik pokazuje dzisiejszy świat mężczyzn....ale kurcze myślę, że nie ma tak źle jak autor twierdzi. Przeczytajcie i oceńcie sami. Ja uważam, że rola mężczyzny nie jest, aż tak zdegradowana w dzisiejszym świecie. A może mi się wydaje?

Dymitrian | 2015-12-31
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Pod względem naukowym książka jest straszliwie tendencyjna.

| 2012-04-14

Napisana prostym językiem, z olbrzymią ilością przykładów, idealna do czytania w komunikacji miejskiej. Badaczom gender może wydawać się książką pisaną pod tezę - autor często jest nieobiektywny, a przykłady dobiera tylko z gatunków tych skrajnych. Ale czyta się bardzo przyjemnie, a i temat niezwykle ciekawy i ważny. Ogólnie wrażenia pozytywne.

beliarrrl | 2015-12-21
Przeczytana: 09 stycznia 2016