Ja, Kotowski

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7587-419-8
bajka, dla dzieci

[…] Wszystko, co zostało tutaj opisane, jest oparte na prawdziwych wydarzeniach. Wsią, w której kotek czasem spędzał weekendy, była Niedzica, w wakacje natomiast odpoczywał w Fire Island, w Kismet. Od autorki pochodzą interpretacje rozmaitych wydarzeń z punktu widzenia Kotowskiego, jego „przemyślenia”. Został też stworzony prawdopodobny przebieg kilkutygodniowego pobytu poza domem, gdy wypadł...

Od autorki pochodzą interpretacje rozmaitych wydarzeń z punktu widzenia Kotowskiego, jego „przemyślenia”. Został też stworzony prawdopodobny przebieg kilkutygodniowego pobytu poza domem, gdy wypadł z balkonu i pozostawał bezdomny. Obie z Córką rzeczywiście poszukiwałyśmy Kotosia. Poszukiwania doprowadziły do kobiety, która zajmowała się gromadą bezpańskich kotów. Rozpoznała go i odniosła pod wskazany adres […]

Pytania kłębiły się w moim łebku. Kim jest ta nowa dziewczyna, skądinąd przyjemnie pachnąca? Co się ze mną stanie? Dokąd i po co jadę?

……………

Czy nikt nie rozumie, że nie lubię zmian, że co tu dużo mówić, nie jestem zbyt odważny... Wciąż wtulony w tę dziewczynę odbyłem krótką podróż, by się znaleźć całą trójką w innym mieszkaniu. Położony delikatnie na podłodze czmychnąłem „gdzie pieprz rośnie”, tak mówią ludzie, co w moim kocim wydaniu znaczyło: tam, gdzie nikt mnie nie znajdzie. Czyżby szykował się nowy dramat? Czyżby groziło mi coś poważnego? Ale co?

(fragment książki)

Isadora | 2011-10-14
Przeczytana: 14 października 2011

Bardzo lubię i cenię książki, których bohaterami są zwierzęta i dają możliwość spojrzenia na świat z czworonożnej perspektywy. Ostatnio miałam sposobność obserwowania rzeczywistości oczami stadka owiec ("Sprawiedliwość owiec" Leonie Swann) oraz pewnego bloodhounda ("Strzeż się psa" Izabeli Szolc); teraz przyszła kolej na kota.
I choć tym razem trafiłam na książkę adresowaną raczej do młodego czytelnika, okazało się, że był to strzał w dziesiątkę - lektura wywołała we mnie prawdziwą burzę emocji oraz głęboką, nostalgiczną zadumę.

Mały, czarny kotek po śmierci swojej mamy pod kołami samochodu trafia do trzyosobowej rodziny, którą stanowią tata, Kinia oraz mama Kini. Z początku trudno mu się przyzwyczaić do drastycznie odmiennych warunków życia, jednak tęsknota za mamą wkrótce ustępuje miejsca przywiązaniu do nowej rodziny, która traktuje kotka jak pełnoprawnego jej członka.
Kotowski - bo takie imię otrzymuje zwierzak pośród całej masy pieszczotliwych zdrobnień - na swój koci sposób...

Milenkaa | 2011-12-25
Przeczytana: grudzień 2011