Dookoła tyle cudów : opowiadania fantastyczne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
opowiadania rosyjskie, s-f
GeedieZ

Jale | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

W porównaniu z lwią częścią polskiej fantastyki siódmej i ósmej dekady XX wieku prozę Chruszczewskiego czyta się wyśmienicie. Gładkie zdania, elegancko złożone i płynące swobodnie jedno za drugim, brak mocno rażących eksperymentów z imionami, a do tego sympatyczne postaci i problematyka bliższa codziennemu życiu niż wydumanym kosmicznym wojażom. Sam język i lekkie pomysły jednak nie wystarczają, by opowiadania Chruszczewskiego zapadały głębiej w pamięć. Owszem, czytają się miło i gładko, ale jest to literatura błaha, w dodatku często bezsensownie zahaczająca o miałką prozę poetycką i mimo wszystko zbędnie szarżująca przekombinowanymi dialogami.

W dodatku odbiór książki trochę psują dwa najdłuższe, zamieszczone na końcu opowiadania: tytułowe "Dookoła tyle cudów" i "Był sobie król". Oba są czymś w rodzaju sztuki, i oba żonglują dialogami, które mimo wysiłków autora bardziej drażnią niż bawią. Słabe, przypominające czerstwą anegdotę jest też opowiadanie o tytule - nomen omen -...

PlatynowyDon | 2014-11-29
Marek Nowowiejski | 2014-11-11