Na wsi wesele

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Lektur Szkolnych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
acwo

Tytułowe opowiadanie było w latach pięćdziesiątych śmiałą próbą podjęcia w literaturze tematów przemilczanych. Kreśli w nim autorka obraz powojennej wsi polskiej, otwarcie poruszając problemy jej mieszkańców, ich niepokój i nieufność wobec przemian społeczno-politycznych. Opowiadania zajmują szczególne miejsce w twórczości Marii Dąbrowskiej. W nich to najpełniej ujawnił się talent pisarki,...

Opowiadania zajmują szczególne miejsce w twórczości Marii Dąbrowskiej. W nich to najpełniej ujawnił się talent pisarki, chłonność i wrażliwość na otaczający ją świat, niezwykły zmysł obserwacyjny i wrodzony optymizm.

Katherina87 | 2016-04-28

Czytając utwór Dąbrowskiej dziś, wiele lat po jego napisaniu, mamy coraz większe poczucie jego historyczności. Doskonale podpatrzony i pełen plastyki opis weselnych godów na podwarszawskiej wsi, treść rozmów, jakie toczą między sobą postaci opowiadania, obraz ich poglądów, trosk i niepokojów, jest już dziś i będzie stawać się z każdym rokiem coraz bardziej literackim dokumentem z dziedziny historii obyczajów i przemian społecznych. Chcąc jednak uzmysłowić sobie rolę, jaką utwór ten odegrał w chwili ukazania się, należy przypomnieć także ówczesny klimat polityczny i sytuację literatury.

Czytając ten utwór można sobie przeciwstawić dwie wersje wesela wczoraj i dziś. Jak to wygląda i wyglądało na przestrzeni lat.

Degamisz | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Marii Dąbrowskiej i niestety muszę przyznać, że jestem rozczarowany. Albo "Na wsi wesele" nie jest najlepszą wizytówką talentu autorki, albo niestety proza Dąbrowskiej to nie moja bajka.

Podczas czytania miałem uczucie zbyt dużego chaosu, natłoku coraz to nowszych postaci, wszystko to kotłowało się i mieszało. Miałem wrażenie, że w jak najkrótszej historii autorka starała się upchnąć jak najwięcej bohaterów i wątków. Stara się ona ująć obraz współczesnej wsi, ale zrobiła to w sposób nieciekawy w odróżnieniu od np. Prusa i jego znakomitego "Antka".

Wynudziłem się. Nie podobała mi się treść, nie przypadli mi do gustu bohaterowie, nie zrobiły też na mnie wrażenia ani język ani stylistyka utworu.

Roman Dłużniewski | 2016-12-03

To jest króciutkie, ale naprawdę świetne opowiadanie. Zarówno sposób opisania przygotowań do wesela jak i wiele dość gorzkich refleksji i spostrzeżeń skłania do zadumy. Warto.

moniczka_28 | 2011-08-21
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 1992 rok

suuuuper opowiadanko!!!! po raz pierwszy czytałam w październiku1992r.(przed weselem kuzyna)i od tej pory każdego roku w pazdzierniku uwielbiam czytać to opowiadanko!!!!-fajny jest ten opis przygotowań do wiejskiego wesela!

Magda | 2014-09-17

Interesujące opowiadanie