Na wsi wesele

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Lektur Szkolnych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
acwo

Tytułowe opowiadanie było w latach pięćdziesiątych śmiałą próbą podjęcia w literaturze tematów przemilczanych. Kreśli w nim autorka obraz powojennej wsi polskiej, otwarcie poruszając problemy jej mieszkańców, ich niepokój i nieufność wobec przemian społeczno-politycznych. Opowiadania zajmują szczególne miejsce w twórczości Marii Dąbrowskiej. W nich to najpełniej ujawnił się talent pisarki,...

Opowiadania zajmują szczególne miejsce w twórczości Marii Dąbrowskiej. W nich to najpełniej ujawnił się talent pisarki, chłonność i wrażliwość na otaczający ją świat, niezwykły zmysł obserwacyjny i wrodzony optymizm.

Katherina87 | 2016-04-28

Czytając utwór Dąbrowskiej dziś, wiele lat po jego napisaniu, mamy coraz większe poczucie jego historyczności. Doskonale podpatrzony i pełen plastyki opis weselnych godów na podwarszawskiej wsi, treść rozmów, jakie toczą między sobą postaci opowiadania, obraz ich poglądów, trosk i niepokojów, jest już dziś i będzie stawać się z każdym rokiem coraz bardziej literackim dokumentem z dziedziny historii obyczajów i przemian społecznych. Chcąc jednak uzmysłowić sobie rolę, jaką utwór ten odegrał w chwili ukazania się, należy przypomnieć także ówczesny klimat polityczny i sytuację literatury.

Czytając ten utwór można sobie przeciwstawić dwie wersje wesela wczoraj i dziś. Jak to wygląda i wyglądało na przestrzeni lat.

Roman Dłużniewski | 2016-12-03

To jest króciutkie, ale naprawdę świetne opowiadanie. Zarówno sposób opisania przygotowań do wesela jak i wiele dość gorzkich refleksji i spostrzeżeń skłania do zadumy. Warto.

moniczka_28 | 2011-08-21
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 1992 rok

suuuuper opowiadanko!!!! po raz pierwszy czytałam w październiku1992r.(przed weselem kuzyna)i od tej pory każdego roku w pazdzierniku uwielbiam czytać to opowiadanko!!!!-fajny jest ten opis przygotowań do wiejskiego wesela!

Magda | 2014-09-17

Interesujące opowiadanie