Zwyczaje obrzędy i tradycje w Polsce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Werbistów VERBINUM
9788371921285
historia
mantra

Słownik zawiera 360 haseł o zwyczajach, obrzędach, świętowaniu, o rodzimych duchach i demonach, ale też o świętych, których lud uczynił patronami ważnych spraw. Adresowany jest do szukających wiedzy podstawowej, w tym do dziennikarzy, pewnie w nadziei, że pozwoli im to wzbogacić coroczne okolicznościowe informacje. Można w nim znaleźć zarówno objaśnienie zwyczajów, które w jakiejś formie przetrwały do dziś, jak i tych, które już zanikły, ale świadczą o sposobie postrzegania świata przez pradziadów. I tak - by pozostać przy dzisiejszych świętach - znajdziemy hasła: pisanki, śmigus-dyngus, baranek wielkanocny, ale też zabijanie pijaka, ogrojczyk, zajączek wielkanocny, konopielka, busłowe łapy. To ostatnie na przykład to obrzędowy wypiek w kształcie pięciopalczastych ptasich łap, który wkładano do gniazda bociana, chcąc go nakłonić do jak najszybszego powrotu.

Magda | 2011-05-16
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Skarbnica wiedzy o polskiej kulturze ludowej. Bardzo pouczająca lektura. Sięgnęłam po tę książkę podczas pisania pracy magisterskiej i zapragnęłam, aby znalazła się w mojej biblioteczce. Często po nią sięgam.

Lidia Sabaudzka | 2017-12-20
devin | 2011-09-03