Rozmaitości estetyczne

8 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Oeuvres complètes
sztuka, szkice, o sztuce,
dona

Tom zawiera wszystkie napisane przez Baudelaire'a szkice o sztuce. Warto do nich dzisiaj powracać. Jako krytyk poeta się nie mylił. Kapryśny i stronniczy, potrafi równie namiętnie walczyć w obronie wybranych dzieł i artystów, jak zjadliwie i nieubłaganie nękać tych, którzy są mu obcy czy wręcz nienawistni. Lecz uznani przez niego są najwybitniejszymi malarzami epoki (ze wstępu). Wierzę...

Wierzę szczerzę, że najlepsza krytyka jest zabawna i pełna poezji, nigdy zaś zimna i algebraiczna...... Krytyka, żeby być słuszna, to znaczy mieć rację istnienia, powinna być stronnicza, namiętna, polityczna, a więc ukazywać jeden punkt widzenia, ale otwierający najwięcej horyzontów. Rozmaitości estetyczne obejmują wszystkie napisane przez Baudelairea szkice o sztuce.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Ten tom pism Baudelaire'a kusił mnie od wielu lat z bibliotecznej półki, aż wreszcie zdecydowałam się sprawdzić, co też w nim jest.
Przyznam, że nie była to lektura ani najłatwiejsza, ani najprzyjemniejsza. Śmiem twierdzić, że zainteresowałaby raczej historyka sztuki lub kulturoznawcę, ponieważ lwia część tej opasłej książki to recenzje, opinie i spostrzeżenia dotyczące wystaw sztuki - Salonów z lat 1845, 1846 i 1859 oraz Wystawy Powszechnej z 1855. Większość opisywanych dzieł i artystów znana będzie raczej wąskiemu kręgowi miłośników (nie licząc płócien Ingresa i Delacroix, o którym Baudelaire pisze sporo), a przebrnięcie przez szczegółowe analizy, kiedy nie ma się w myślach dzieła, o którym pisze autor, jest zajęciem co najmniej męczącym.
Zbiór uzupełnia kilka esejów, w tym traktującym o istocie komizmu, o zabawkach, o akwaforcie, kilka katalogów dzieł prezentowanych lub sprzedawanych na aukcjach - rzeczy, których lektura, jeśli nawet przyjemna - nie pozostawia w zasadzie...

jestemlisek | 2015-03-14
mirum_stupri | 2014-06-07