Rozmaitości estetyczne

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Oeuvres complètes
sztuka, szkice, o sztuce,
dona

Tom zawiera wszystkie napisane przez Baudelaire'a szkice o sztuce. Warto do nich dzisiaj powracać. Jako krytyk poeta się nie mylił. Kapryśny i stronniczy, potrafi równie namiętnie walczyć w obronie wybranych dzieł i artystów, jak zjadliwie i nieubłaganie nękać tych, którzy są mu obcy czy wręcz nienawistni. Lecz uznani przez niego są najwybitniejszymi malarzami epoki (ze wstępu). Wierzę...

Wierzę szczerzę, że najlepsza krytyka jest zabawna i pełna poezji, nigdy zaś zimna i algebraiczna...... Krytyka, żeby być słuszna, to znaczy mieć rację istnienia, powinna być stronnicza, namiętna, polityczna, a więc ukazywać jeden punkt widzenia, ale otwierający najwięcej horyzontów. Rozmaitości estetyczne obejmują wszystkie napisane przez Baudelairea szkice o sztuce.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl