Historie rodzinne

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-61194-94-1
Kamila

Historie rodzinne to mini powieść, próba sportretowania kobiet żyjących w małych miasteczkach. Barbara - żona i matka, opiekuje się ciężko okaleczonym mężem i ich dorastającym synem. Wbrew sobie upatruje w tym życiowego celu. Nie zapobiega jednak powolnemu rozpadowi rodzinnych więzi, których tak mocno próbuje bronić. Pani Ania jest emerytką i byłą aktywistką „Solidarności”. Samotnie...

Pani Ania jest emerytką i byłą aktywistką „Solidarności”. Samotnie opiekuje się wnuczką, która pragnąc lepszej przyszłości i społecznego awansu, wiąże się z lokalnym przestępcą.

Każda z tych kobiet okazuje się przegrana. Fundamentem rzeczywistości w której żyją jest bowiem wyłącznie przemoc i lęk. Książka jest próbą publicystycznego spojrzenia na polską rzeczywistość społeczną, którą tworzy wszechogarniająca nędza, bezsilność i dominacja silniejszych.

Styl powieści jest mieszanką języka newsów prasowych, opisów scen filmowych, haseł z demonstracji i komunikatów. Minimalna objętość i dynamiczne sekwencje sprawiają, że mimo ciężkiej tematyki książka stanowi niezwykle atrakcyjną lekturę.

adorable | 2011-11-25