Opowiadania

2010-01-01
2010-01-01
978-83-61194-98-9
Beletrystyka

Okładka książki Nowa Fantastyka 345 (6/2011) Ramsey Campbell, Michał Cholewa, Joseph Paul Haines, Grzegorz Janusz, Paweł Korzuch, Jerry Oltion, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Wojciech Zembaty
Nowa Fantastyk... Ramsey Campbell, Mi...

Nie przepadam za opowiadaniami, choć od czasu do czasu daję im szansę. Krótka forma ma to do siebie, że można ją czytać w każdej sytuacji, czy to podczas podróży autobusem lub w kolejce u lekarza. Ma się bowiem pewność, że lekturę doczyta się do końca dzięki jej niewielkiej objętości. Tak tez było z książką „Opowiadania” autorstwa Pawła Korzucha i Joanny Krzywickiej, które pochłonęłam w bardzo krótkim czasie.

„Opowiadania” to zbiór sześciu króciutkich tekstów, które osadzone są w przyszłości. Tematyka wszystkich obraca się wokół człowieka z jego problemami i słabościami oraz szybko zmieniającą się, zazwyczaj niełatwą rzeczywistością. Pierwsze opowiadanie „Wojny genetyczne” opisuje mężczyznę Malana, który jest genetykiem. Po dwóch latach na obcej planecie wraca na Ziemię, gdzie otrzymuje pracę rządową. Ma wynaleźć sposób na pozbycie się zmutowanych i zawirusowanych myszy, które zostały stworzone przez Bekano, firmę próbująca zawładnąć Ziemią i innymi planetami. Czy uda się naszemu bohaterowi znaleźć broń lub cokolwiek co pomoże pozbyć się gryzoni? Drugie opowiadanie „Unia Własności Realnej” opisuje dzieje garstki ludzi na planecie Bakasja. Są tu z powodu wydobywania pierwiastka używanego jako paliwo, jednak praca za dobre pieniądze była tylko fikcją. Zarządca planety wykorzystuje ich bowiem jako niewolników i w życie wprowadza własne prawa, niekoniecznie uczciwe dla podwładnych. Co się wydarzy i jak potoczą się losy bohaterów? Nic nie zdradzę. Pozostałych opowiadań nie będę oddzielnie opisywać ani streszczać, ale jak wspominałam akcja będzie rozgrywać się w przyszłości i raczej nie będzie to świat widziany w różowych okularach..

Autorzy starają się ukazać odległą przyszłość z różnej strony i pokazać jak za kilkaset lat może wyglądać życie na naszej planecie. Czasem jest to nieco przerażająca wizja, innym razem nie jest tak źle. Poza tym skupimy się również na instytucjach takich jak np. wojsko, armia czy duże przedsiębiorstwa i zobaczymy, że pomimo upływu lat ich mechanizmy się nie zmieniły. Chodzi przede wszystkim o wady i ułomności jakie niezależnie od czasu, dalej są obecne. Zamiast wyewoluować, dalej będzie pijaństwo żołnierzy na służbie czy oszukiwanie na płacy przez pracodawców. A to zaledwie początek wad, które okażą się niezmienne mimo kilkuset lat postępu...

Mam mieszane uczucia w stosunku do tych opowiadań. Z jednej strony lekko się je czytało. Język jest prosty a do tego niewielka objętość sprawia, że zanim się otworzy książkę, już się ją zamyka. Czasami jest to plus, ale ogólnie wolę znacznie dłuższe lektury o bardziej rozbudowanych fabułach. Mimo, że tematyka jest ciekawa, zbyt szybko wszystko się kończyło. Poza tym denerwowała mnie duża czcionka, która zupełnie tu nie pasowała i przypominała mi książki dla słabowidzących. A może tylko ja się czepiam? Tak czy inaczej warto zajrzeć do tej książeczki, ale z pewnością nie jest to pozycja pierwszej potrzeby. Na dodatek jedne opowiadania są świetne, inne bardzo słabe, ale ogólne wrażenie jeżeli chodzi o treść jest całkiem niezłe.

„Opowiadania” polecam osobom ceniącym krótką formę i lubiących elementy fantastyczne w książkach. Jeżeli interesuje Was człowiek i jego miejsce w przyszłości a do tego nie macie zbyt wiele czasu na czytanie, ta pozycja będzie idealna. Mimo drobnych wad, polecam:)

Moja ocena: 4/6

• W mojej osobistej biblioteczce:)

Dodaj cytat z książki Opowiadania