Teo i Tea. Teatr na wietrze

5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61194-55-2
Beletrystyka, powieść, literatura
Kamila

Teo i Tea to powieść uniwersalna. Przedstawiony w niej świat fikcyjny jest tylko pretekstem do ukazania głębszych pokładów uczuć everymena. Świat widziany oczami bohaterów jest szary, zimny, pełen niepokoju. Barwy te kreowane są w głowach bohaterów poprzez głębokie poczucie wyalienowania i nieprzystosowania do otaczającej rzeczywistości. W ironiczno-symboliczny sposób ukazany zostaje dramat...

Świat widziany oczami bohaterów jest szary, zimny, pełen niepokoju. Barwy te kreowane są w głowach bohaterów poprzez głębokie poczucie wyalienowania i nieprzystosowania do otaczającej rzeczywistości. W ironiczno-symboliczny sposób ukazany zostaje dramat zwykłego człowieka, który nie ma możności odnalezienia swojej życiowej drogi, nie umie spełnić się w pełnej szczęśliwości egzystencji, o której tak marzy.

Bohaterowie, niekochani i nieakceptowani, dążą do zmiany. Jednak czy przekroczenie status quo jest możliwe? Czy Angelice i Lizie, które opuszczają dom rodzinny, próbując uwolnić się od konwenansów myślowych narzuconych im przez rodziców, uda się wyzwolić spod wszechobecnego jarzma? Czy bohaterowie odnajdą wolność i szczęście?

Teo i Tea to powieść głęboko refleksyjna, zmuszająca czytelnika do zadumy nie tylko nad relacjami społecznymi, ale również, a może przede wszystkim, nad wielowarstwowymi pokładami ludzkiej świadomości.

Juliab3 | 2011-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2011

Każdy z żyjących ludzi ma prawo - a przynajmniej powinien mieć - do własnego zdania czy też wyboru własnej orientacji seksualnej. Najczęściej jednak tak nie jest i osoby, które różnią się od społeczeństwa, są wystawione na ciągłe przytyki, kpiny, a nawet agresję. Jednak czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić jak czuje się taka osoba, która jest upokarzana i odrzucana, nawet przez własną rodzinę, z powodu swojej odmienności?

Książka rozpoczyna się przedstawieniem czytelnikowi wzorowej rodziny katolickiej. Zaraz potem dowiadujemy się co nieco o zachowaniu każdego z jej członków, którzy nie są aż tak święci jak mogłoby się wydawać. Główną bohaterką jest owoc miłości dwóch, głęboko wierzących ludzi, jednak wkrótce ich spojrzenie na rodzoną córkę i ich miłość względem niej, diametralnie ulega zmianie, od momentu, gdy okazuje się, iż ich córka jest homoseksualistką. Angelika - bo tak nazywa się lesbijka, wokół której kręci się historia; jest piękną, młodą kobietą cierpiącą z powodu...

Na półkach