Tylko nie gotujcie Kopciuszka

Don't Cook Cinderella
978-83-240-0951-0
dla dzieci, koszmarny karolek
Poetyka

Wyobraźcie sobie, że dobre i złe postacie ze znanych baśni chodzą do jednej szkoły.
Dobra Wróżka uczy pisać i czytać Jasia, Małgosię, Królewnę Śnieżkę i Kopciuszka. A Baba Jaga, Zła Macocha i Duży Zły Wilk nie chcą niczego się uczyć, tylko ich pożreć.
Czy uda im się zrealizować ten podstępny plan?

laurence | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Recenzję napisała moja 9-letnia córka:

Czy chcielibyście wiedzieć czego uczą się w szkole pozytywne i negatywne postaci z baśni? Jeśli tak, to musicie przeczytać książkę Franceski Simon pt. „Tylko nie gotujcie Kopciuszka”. Autorka książki napisała całą serię książek o Koszmarnym Karolku oraz inne równie zabawne powieści.

Bohaterami książki „Tylko nie gotujcie Kopciuszka” są postaci z bajek, takie jak: Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Duży Zły Wilk, Baba Jaga i inne. Akcja dzieje się w szkole. Starsi, źli bohaterowie, wcale nie chcą się uczyć tylko pożreć młodszych, dobrych bohaterów.

Moim zdaniem książka jest zabawna, sporo w niej śmiesznych sytuacji i bardzo łatwo się ją czyta. Jedyną wadą tej opowieści jest to… że jest trochę za krótka.

Polecam tę powieść wszystkim dzieciom, które kochają bajki, lubią przygody i oczywiście lubią czytać!

P.S. Czy wiedzieliście o tym, że Trolle mają pchły? I śpiewają sobie takie piosenki?
Nikt mnie nie kocha,
nikt mnie nie...

BlueBooks | 2013-10-12
Na półkach: Przeczytane, Polecam

Moje "znalezisko" w bibliotece z którego jestem bardzo dumna. Przeczytałam ją w godzinę, ale była to godzina zaprawdę dobrej zabawy.
Francesca Simon wie jak zapewnić humor osobom w każdym wieku. Ta książka opowiada o dwóch klasach: dobrej i złej. Jak możemy się domyślić do dobrej klasy chodzą postacie takie jak Kopciuszek, Jaś i Małgosia oraz inne natomiast do złej klasy chodzą wilk, czarownica, macocha Kopciuszka i wiele innych.
Jeszcze nigdy nie spotkałam się z takim przedstawieniem znanych nam baśni i przyznam, że to połączenie bardzo przypadło mi do gustu. Szkoda tylko, że jest to bardzo krótka książeczka. Nie mniej gorąco polecam!

literalna_czytaczka | 2016-01-24

Do jednej szkoły trafiają przedstawiciele jasnej i ciemnej strony mocy z różnych bajek. Znamy ich wszyscy. Ci dobrzy są w klasie Pani Dobrej Wróżki i stanowią grupę maluchów, ci starsi natomiast szkoleni są w byciu wstręciuchami przez Panią Złą Wróżkę. Cóż za piękna dychotomia, jakie ładne podkreślenie, kto jest dobry, a kto zły!
Kogóż więc znajdziemy w książce? Trolla, Kopciuszka ze złymi siostrami i macochą, Śpiącą Królewnę i Złą Królową, Dużego Złego Wilka i Małe Świnki Trzy, Jasia i Małgosię z Baba Jagą oraz inne, równie kultowe postacie.
Podrzuciłabym dzieciom w przedziale 7-10 lat.
O plusach i minusach tego tekstu przeczytacie na http://literalna-czytaczka.blogspot.com/2016/01/tylko-nie-gotujcie-kopciuszka-f-simon.html

kyriake | 2015-09-22

Z jednej strony świetny pomysł, by wszystkie baśniowe postaci wsadzić w jedną książkę, by podzielić je na tych dobrych i złych bohaterów, by ich charakterystyczne cechy uwypuklić, by zakończyć wszystko... tak, jak zakończyła Franceska Simon. Ale z drugiej strony w książkach dla dzieci pomysł to dopiero połowa drogi. Poza nim, musi się w nich znaleźć coś więcej. Tutaj tego "więcej" nie znalazłam. W moim przekonaniu książka nie wnosi w świat dziecka niczego nowego. Niczego nie uczy, nie przekazuje wartości, nie wymaga. Może być traktowana w kategoriach rozrywki, ale ja wolę proponować swojemu dziecku rozrywkę, która coś po sobie zostawi.

Alexxx | 2013-02-17
Przeczytana: 2010 rok