Etos niepodległościowy Polonii amerykańskiej

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Autor książki omawia działania różnych organizacji i wspólnot Polonii amerykańskiej, które służyły sprawie odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentuje ich osiągnięcia, przywołuje sylwetki ofiarnych działaczy, daje świadectwo ich bezinteresowności i głębokich związków z Ojczyzną. Przypomnina polityczne batalie staczane na wpływowych polach, na czele z Białym Domem, na rzecz dotrzymania alianckich zobowiązań, gwarantujących Polsce po zakończeniu II wojny światowej wolny i niepodległy byt. Opisuje pomoc, jakiej udzielano licznym uchodźcom politycznym, ukazuje szeroki zakres kierowanego do Kraju materialnego wsparcia...Książka powstała dzięki wykorzystaniu bogatych źródeł archiwalnych, relacji uczestników, a także wspomnień Autora. Jest ona pierwszym tak obszernym kompendium wiedzy o pięknej karcie w dziejach emigracyjnej wspólnoty, którą inspirował niepodległościowy etos..