Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie

Wydawnictwo: Novae Res
6 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-61194-43-9
Kamila

Londyn w XVIII wieku był największym miastem na świecie, stolicą potęgi kolonialnej, liberalizmu, wolnej prasy, wyzwolonych artystów, znakomitej muzyki i światowych finansów. Był jednak również siedliskiem występku, prostytucji i ksenofobii. Książka ma na celu ukazanie nie tylko świata osiemnastowiecznych arystokratów i artystów, lecz również mieszkających w brytyjskiej metropolii...

Książka ma na celu ukazanie nie tylko świata osiemnastowiecznych arystokratów i artystów, lecz również mieszkających w brytyjskiej metropolii cudzoziemców, turystów oraz biedaków. W mieście panowały zbyt wielkie kontrasty, aby nazywać go pięknym, jednakże było na tyle wspaniałe, by stać się przedmiotem zachwytu całej ówczesnej Europy. Jak mawiał pisarz tamtych czasów, Samuel Johnson: „Być znudzonym Londynem, to być znudzonym życiem, Londyn zawiera bowiem wszystko,
co życie może ofiarować”.

Piotr Napierała (ur. 1982) zajmuje się zachodnioeuropejską kulturą polityczną i dyplomacją XVIII wieku. Pisze pracę doktorską pod kierunkiem prof. dra hab. Waldemara Łazugi w Zakładzie Myśli i Kultury Politycznej Instytutu Historii UAM. Autor książek: „Sir Robert Walpole (1676-1745) - twórca brytyjskiej potęgi”, o jednym z najwybitniejszych polityków XVIII wieku, oraz „Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu - Wielcy władcy małego państwa ”, poświęconej wczesnonowożytnym dziejom niemieckim.

Dociekliwy_Kotek | 2012-02-01
Przeczytana: styczeń 2012

Kto zetknął się z książkami wydawanymi przeszło trzy dekady temu w serii "Życie codzienne w..." albo chociaż czytał doskonałe "W salonie i w kuchni" zrozumie, dlaczego po książce Napierały, o której tak marzyłam, czuję pewien niedosyt.
Niby wszystko jest: garść wiadomości praktycznych o cenach, lokalach, klimacie politycznym, niezwykle przecież istotnym, ale w tej monografii kompletnie nieobecne jest miasto, stroje, potrawy, zwyczaje, mentalność, etykieta, to wszystko, o czym myśli się, mówiąc o życiu codziennym jako takim. Owszem, w całej książce można wyłapać trochę smaczków, ciekawostek, zaskakujących faktów, ale jednak za mało, żeby lektura zostawiła wrażenia tylko pozytywne. Zaciążyły nad monografią naukowe zainteresowania autora (myśl i kultura polityczna), trudno było też oprzeć się wrażeniu, że nie wszystko jest tu przemyślane i potrzebne: co ma wnosić do wiedzy o życiu codziennym londyńczyka doby Walpole'a cały rozdział poświęcony kolejom życia Haendla? Trochę czuć...

Montgomerry | 2015-11-22
Na półkach: Przeczytane, historia