Pieśń pasterza

83-207-1192-4
Irene

Jale | 2014-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Kolejna nędzna broszura z nagrodzonymi Hugo i Nebulą opowiadaniami Andersona. Nagrodzonymi nie wiadomo, za co, bo tak pretensjonalnych tekstów to wręcz ze świecą szukać. Drugie opowiadanie, "Drogi miłości", może jeszcze ujdzie, mimo że jest napisane dość sztywno i bardziej przypomina mały traktat o spotkaniu międzygatunkowym, niż rzeczywiste opowiadanie. Ale to pierwsze, tytułowe, to kompletne nieporozumienie, napisane chyba tylko pod amerykańskiego, mniej wykształconego czytelnika, który naturalnie dał się na nie złapać. Bo tak naprawdę jest to bezczelna zrzynka z mitu o Orfeuszu i Eurydyce, podkolorowana akcentami mesjanistycznymi i jawnymi zapożyczeniami z Biblii, utopiona dla niepoznaki w koślawym sztafażu sf.
Oczywiście rozumiem, że można takie opowiadanie napisać - w końcu to prywatna sprawa autora (i czytelników chcących zapłacić za jego przeczytanie) - ale dawać za nie nagrodę? Naprawdę nic lepszego nie przytrafiło się wówczas, w 1973 roku, w amerykańskiej literaturze...

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1984 rok

Lubie. Bardzo. Haterzy zawsze będą o czymś tam warczeć, a mi się podoba. W pierwszym opowiadaniu zaczerpnął trochę z mitologi (Orfeusz) i z Ucieczki Logana i z Nowy Wspaniały Świat. Tylko po to by pokazać jak zachowuje się mężczyzna ze zrytym ego. A takich nie brakuje.
Drugie. Hmmm. Miłość (szczególnie w dzisiejszych czasach gdy stała się produktem na sprzedaż) jest bardzo mylnie postrzegana. I tak jak napisał PA, nie wszyscy są nawet zdolni by to zrozumieć. Smutne.
Po wielu latach wróciłem to tego wydania, i chyba dopiero teraz mogłem się nim delektować :-)

wietyl | 2018-11-01
Przeczytana: 25 października 2018