83-08-03475-6
Podróż
czytamchopina

Inne wydania

Podróż po życiową mądrość - czyli misternie skonstruowana historia przeplatających się olśnień i rozczarowań: miłością, braterską przyjaźnią, krajem i mitycznymi Włochami. "Stało się jednak, że nie chcąc być ani turystą, ani pisarzem, podróżowałem jako turysta-pisarz, a niepoprawna wiara w cudy kazała mi ufnie oczekiwać, że coś się mimo to zdarzy i nastąpi." Stanisław Dygat (ze strony...

Stanisław Dygat

(ze strony wydawnictwa)

Ariadna | 2013-10-18

Sposób pisania Stanisława Dygata przypomina mi pisarstwo, współczesnego mu,amerykańskiego pisarza Irwina Shaw. Bardzo lubię język zarówno jednego, jak i drugiego. W czasach, gdy literatura sięgnęła poziomu, w którym chorobliwie unika się zdań podrzędnie złożonych, chętnie wracam do pisarzy urodzonych przed wojną i nauczonych dobrego posługiwania się piórem. Ani jeden, ani drugi pisarz nie tworzyli wyjątkowo głębokich i poważnych w treści dzieł, ale jednak ich powieści czyta się z przyjemnością i nie można im odmówić literackiego waloru. Podróż to przewrotna nieco opowieść o marzeniach, o tęsknocie za innym piękniejszym, bardziej kolorowym, weselszym niż szara codzienność, światem. Historia pewnego pana, który zza urzędniczego biurka w monotonnej, socjalistycznej rzeczywistości, wyrusza w podróż do Włoch. Nie zdradzę zakończenia, które rozgrywa się w szmaragdowej scenerii pięknej Capri. Zakończenie jest bowiem tak przewrotne i zaskakujące, że stanowi najmocniejszą, obok języka,...

Herbi | 2013-08-11
Przeczytana: 2001 rok

Najbardziej filmowa powieść Stanisława Dygata, która, jako jedyna z jego powieści, nie została sfilmowana. Dygat jest wirtuozem słowa. Doceniany za życia, potem zapomniany i teraz na nowo odkrywany. Mało jest utworów mądrych, a do tego napisanych tak pięknie brzmiącymi frazami. Uwielbiam sentymentalno-ironiczny styl Dygata i sposób, w jaki opisuje miłosne zmagania swojego bohatera, któremu o wiele lepiej wychodzą romanse z kobietami wyimaginowanymi, niż z realnymi. Mistrzostwo.

betondp | 2016-02-04

Świetna powieść. Być może nawet lepsza niż Jezioro Bodeńskie, chociaż na pierwszy rzut oka nie porusza tak ważnych kwestii.

Wyśmienity styl, wybitne metafory i porównania, niepowtarzalni bohaterowie. Dygat w ogóle miał wielki talent do kreowania bardzo oryginalnych postaci, które, choć smutne, śmieszą. W Podróży groteskowość większości z nich stoi na poziomie tych z Blaszanego bębenka. Najdziwniejsza i najzabawniejsza postać to Janek, brat Henryka, następnie sam Henryk, później jego rodzice, dalej Wiktoria, Adam i Jurek Malinowski.

Gorzkie zakończenia u Dygata przypominają te orwellowskie. I dobrze. Musi być ktoś, kto przypomni, że nawet wymyślonej historii nie zawsze można stworzyć szczęśliwe zakończenie. I właśnie - zakończenie... Majstersztyk. Precyzyjne i wyważone opisy sprawiają, że można się poczuć jakby samemu było się na Capri lub w Neapolu. Razem z Henrykiem chodziłem krętymi uliczkami Capri, siedziałem z nim nad morzem, piłem grappę w barze. Jakby tego było mało, to...

sokrates | 2012-05-06
Przeczytana: 31 marca 2012

"Doprawdy, nawet nie wiem, jak, dlaczego i kiedy się to stało, że z młodzieńca pełnego aspiracji, ambicji, wiary i nadziei przemieniłem się w stojącego w oknie urzędnika" - jeśli o mnie chodzi, to ten jeden cytat wystarcza za rekomendację całej książki.
Pasjonująco opowiedziana historia dwóch braci, granie na emocjach czytelnika, a w końcu wniosek, że jeśli chodzi o ocenę ludzkiego życia, to nic pewnego powiedzieć się nie da. Jedna z tych książek, które powodują odczuwalny przyrost ducha.

Grażyna | 2014-06-05
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 20 lutego 2015

Maciej | 2016-11-05

Podróż do Włoch, która przypadkowo staje się wyprawą w głąb własnych pragnień i stłumionych emocji. I właściwie nie wiadomo, czy realnych, czy nierzeczywistych... Mistrzostwo stylu, języka i klimatu. Nigdy nie byłem na Capri, ale tak, jakbym już był...

Alpha | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Na początku wydała mi się inna od pozostałych dzieł Dygata : opowiadana przez narratora, z dużym dystansem, lekko i z humorem. Zaprowadziła w znane rejony przewrotnych myśli, odwiecznej walki wewnętrzej i miotania się z losem.

Aleksandra | 2013-05-02

Styl - fenomenalny. Ton - niezmienny.

książek: 1919
Vinga | 2016-11-30