Polskie kuchnie regionalne

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
978-83-7404-642-8
Polskie, kuchnie, regionalne
dona

Polską specjalnością są pasztety z dziczyzny, kiszone ogórki i kapusta, żury, marynowane grzybki oraz dania z ryb, a z ciast: pierniki, mazurki i sękacz. W książce omówione są specjały każdego regionu, a także zwyczaje związane z daną potrawą. Dobrą tradycją się staje dbanie o lokalne smaki, coraz więcej restauracji i gospód wprowadza regionalne dania do swojego menu. Dzięki temu moskole, bryjka, kwaśnica, haluski, modra kapusta, kołduny i knysze nie zginą całkiem z naszych talerzy. W książce omówione są: kuchnia śląska, góralska, wielkopolska, kaszubska, podlaska, Warmii i Mazur, kresowa, małopolska, mazowiecka i kujawska. Sprawdźcie, czy znajduje się tu Wasza ulubiona potrawa, jeśli nie - przyślijcie jej opis do nas. Ocalmy przed zapomnieniem i rozpowszechniajmy przysmaki różnych kuchni. Otwarcie Polski na świat powoduje, że powinniśmy dziś, jak nigdy dotąd, dbać o kulinarne dziedzictwo. Polska mikroflora sprawia, że kapusta i grzyby kwaszą się, powstaje zsiadłe mleko, a z niego twaróg i kwaśna śmietana. Mięso podczas marynowania nabiera specyficznego smaku, podobnie dziczyzna dojrzewająca w skórach. To temu niewidzialnemu czynnikowi zawdzięczają swój niepowtarzalny smak polskie wędliny. Czysta chemicznie polska ziemia, naturalne sposoby żywienia zwierząt sprawiają, że wołowina, cielęcina, jagnięcina oraz wieprzowina mają znakomity smak. W naszych sadach rosną jeszcze stare odmiany jabłek, grusz i śliwek, których owoce nadają wielu potrawom polski smak. Liczne lasy, jeziora, stawy i czyste rzeki dostarczają ryb, raków, grzybów, jagód i wielkiego bogactwa dziczyzny, niespotykanych w innych kuchniach europejskich fragment

Graziella | 2011-06-13
gonia110 | 2014-11-11