Motywacje i emocje : w ujęciu ewolucyjnym, fizjologicznym, rozwojowym i społecznym

Tłumaczenie: Aleksander Wojciechowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Motivation and Emotion, Evolutionary, Physiological, Developmental, and Social Perspectives,
83-7298-146-9
psychologia, motywacja, uczucia
Morrigan

Podręcznik skupiający informacje na temat emocji i motywacji pochodzące z kilku różnych dziedzin nauki, stanowiący syntezę wiedzy i idei, których źródłem są psychologia ogólna i rozwojowa, teoria ewolucji, neurologia, endokrynologia oraz antropologia kulturowa. Ogrom napływających danych sprawił, że konieczne stało się ich zebranie i uporządkowanie oraz wyszukanie powiązań i zależności między nimi. Denys A. deCatanzaro przyjmuje, iż punktem wyjściowym do rozpatrywania problematyki emocji i motywacji są przede wszystkim podstawy biologiczne (które, jak przyznaje, nieco faworyzuje), one to bowiem determinują zachowanie wszystkich zwierząt mające na celu ocalenie życia i rozród. Dopiero dalsze rozdziały mają skupić uwagę czytelnika na czysto ludzkich emocjach i motywacjach wyższego rzędu, które tam stają się obiektem szczegółowych rozważań.
Zdaniem autora, zgromadzona w tym podręczniku akademickim wiedza umożliwia głębsze zrozumienie własnej natury, rozwija umiejętność spoglądania we wnętrze innych ludzi oraz pozwala poprawić zdolność przezwyciężania problemów i radzenia sobie z przeciwnościami losu.

Morrigan | 2010-07-25
Przeczytana: 2004 rok

Bardzo interesująca książka,dla pasjonatów psychologii.

Agnieszka | 2013-10-18
Na półkach: Przeczytane, Psychologia