Etyka i poetyka

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1084-4
Etyka, poetyka,
dona

Na stronach zbioru Barańczak krytycznie interpretuje twórczość ważnych współczesnych klasyków, takich jak Mandelsztam, Brodski, Miłosz, Szymborska, Herbert czy Białoszewski. Oskarża konformistów politycznych i artystycznych. Pokazuje rangę Marca '68 i jego istotność dla pejzażu polskiej kultury. Daje pierwszorzędny przykład sztuki eseju. Przede wszystkim jednak czystym, mocnym głosem uświadamia prawdy ważne i niemodne: że literatura to więcej niż gra form, że poezja ma moc ocalania, że wciąż trwa kryzys etyczny, który nieprzełamany twórczą i osobistą odwagą, prowadzi do zła. Co książka Barańczaka przynosi czytelnikowi po trzydziestu latach, gdy przestaje być legendą? Na pewno przynosi poważne myślenie o literaturze i jej powinnościach. A także o dwudziestowiecznym kryzysie wartości. Bo nie tylko o PRL-u. Co prawda PRL jest tu scenerią, ale chodzi o coś znacznie istotniejszego. O literackie zmaganie z totalitaryzmem jako ucieleśnieniem zła. Wiara w ocalającą moc poezji, w to, że to ona potrafi odbudować etykę, może dziś - gdy sceptycyzm wydaje się głębiej ugruntowany niż trzydzieści lat temu - robić wrażenie zbyt czystej i ufnej. Ale właściwie dlaczego? Przecież literatura sprzeciwiająca się złu PRL-u, której program zawarty jest w Etyce i poetyce, miała swój mały (albo i niemały) wkład w rozkład systemu i jego koniec ledwie dziesięć lat później. I cóż z tego, że komunizm skończyłby się i bez książki Barańczaka, skoro jego koniec byłby inny intelektualnie... A refleksja o złu i granicach mu wyznaczanych godna jest podjęcia na nowo. Naphta wcale nie umarł, a nawet miewa się dobrze. Czy dzisiejszego Settembriniego stać na siłę, w którą trzydzieści lat temu wierzył Barańczak?

Znakomite teksty o przenikaniu się zycia i literatury. Polityka kulturalna pod błyskotliwym piórem Barańczaka przestaje być nawet dla dyletantów i tzw. czytelników niedzielnych tabula rasa. Tekst o Brodskim, pokoleniu '68 i manowcach polskiego futuryzmu są arcydziełami z pogranicza eseju i krytyki literackiej. Pod wpływem tej książki napisałem jeden z pierwszych w swym życiu wierszy (nienajlepszy, niestety). Gorąco polecam !!!

Anna Koniec | 2015-09-03

Literatura i życie to nie całkiem odrębne byty. To dwa przenikające się aspekty jednego świata. I Barańczak o tym pisze. Już sam tytuł zbioru zapowiada świetną treść> wszak "etyka" mieści się w "poetyce". Jednak - czy na pewno?

Na pierwszy plan wysuwa się jednak Settembrini i Naphta.

Adrian Mazur | 2016-11-22
Jula | 2016-10-27