Mów mi Brooklyn

Tłumaczenie: Bogumiła Wyrzykowska
Wydawnictwo: Muza
Llámame Brooklyn
ashess

Dziennikarz "New York Post" otrzymuje wiadomość, że jego przyjaciel, Gal Ackerman, starszy od niego o dwadzieścia pięć lat, nie żyje. Fakt ten obliguje bohatera do spełnienia niepisanej umowy: poskładać niedokończoną powieść z setek zeszytów pozostawionych przez Ackermana w jednym z brooklyńskich moteli. Niespełnionym pragnieniem ich autora było dotarcie z książką do jedynej czytelniczki, Nadii Orłow, o której od lat nikt nie miał żadnych wieści.

"Mów mi Brooklyn" jest historią o miłości, przyjaźni i samotności, a także kroniką życiowej drogi. Coney Island, Toskania, palacze opium w Chinatown, madrycki bar w dzielnicy Cuatro Caminos w czasie wojny domowej czy stacja benzynowa, na której czarny, niewidomy starzec zarabia na życie recytując z pamięci Biblię, to tylko niektóre sceny z powieści. W "Mów mi Brooklyn" różne wątki zbiegają się nieustannie w marynarskim barze Oakland, gdzie narratorzy nadają formę powieści, będącej pieśnią pochwalną na cześć tajemnicy i siły pisanego słowa.

"Mów mi Brooklyn" jest ambitną powieścią o przyjaźni, miłości i lojalności, w której historia konstruowana jest jak w kalejdoskopie. To ważna pozycja w historii hiszpańskiego powieściopisarstwa, nagrodzona Premio Nadal 2006.

Kass | 2011-05-05
Przeczytana: 04 maja 2011

Książka jest specyficzna.
Czytanie jej było dla mnie jak jazda na kolejce górskiej, raz masz niedosyt i nie wiesz co za chwile będzie, ale chcesz dalszego ciągu, natomiast za chwileczkę zwalnia i ciągnie się i ciągnie i masz dość.
Takie są moje odczucia.
Są momenty w książce bardzo wciągające, natomiast są też okropne dłużyzny, detale i okropnie dużo osób pobocznych.

Polecam, pozwala zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Roksana | 2013-08-16

Szczerze przyznam że kupiłam ją bo przyciągnęła mnie okładka, oraz cena, bo kupiłam ja w Auchanie na jakiejś promocji za 5 złotych, przed wyjazdem na wakacje. Czytałam ją całą drogę ze śląska- nad morze, gdyby nie to że nie miałam nic innego to pewnie przerwałabym ja w połowie.Strasznie dziwnie napisana, czasem ciekawa, ale tylko czasem.

książek: 2023
Agata | 2012-11-18

Książka jest dość oryginalna. Raz nie możesz doczekać się momentu, kiedy po nią sięgniesz,a czasem masz jej dość, masz dość obszernych opisów i detali, które tak naprawdę niczego nie wnoszą do fabuły. Przeczytałam ją raz i starczy. Napewno już do niej nie wrócę.

espina_o8 | 2016-01-23
Czuwak | 2015-12-05