Porwanie królewny Nutki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7180-873-9
Porwanie, królewny, Nutki
dona

Jest to kolejna, po Zaczarowanym pianinie i Teatrze marzeń, książka znanej popularyzatorki muzyki, z serii muzycznych bajek dla dzieci. Autorka poprzez baśniowy świat przygody z królewną Nutką niepostrzeżenie wprowadza dziecko w świat dźwięków, by rozumiało ono prawa rządzące muzyką. Dzięki personifikacji nut, gam, pasaży i akordów, mały czytelnik może zapamiętać te terminy, a także zrozumieć...

Autorka poprzez baśniowy świat przygody z królewną Nutką niepostrzeżenie wprowadza dziecko w świat dźwięków, by rozumiało ono prawa rządzące muzyką. Dzięki personifikacji nut, gam, pasaży i akordów, mały czytelnik może zapamiętać te terminy, a także zrozumieć ich znaczenie i funkcje w muzyce. Na podstawie tej bajki Lena Szurmiej w telewizyjnym teatrze dla dzieci wyreżyserowała widowisko "Porwanie Nutki" (premiera 7 grudnia 1998, wykonawcy: Joanna Trzepiecińska-Anderman, Artur Żmijewski, Paweł Deląg, Ewa Porębska), pełne muzyki, zabawy i tańca, które oswaja małych widzów z pojęciami i terminami muzycznymi. W pałacu zwanym Gamą mieszka Królowa Harmonia z małżonkiem oraz ich synowie i córki - siedem Nutek. Każde z dzieci ma swoje miejsce na schodkach pięciolinii. Harmonię rodzinną zakłóca pojawienie się złośliwej i zarozumiałej Fermaty. Królowa toczy zabawny pojedynek słowny z przewrotną czarownicą. W odwecie Fermata postanawia porwać jedną z siedmiu Nutek, zwłaszcza, że jej ukochanemu Akordowi brakuje jednej nuty do ukończenia dzieła. Wybór Czarownicy pada na Celinkę. Zaczarowany balonik i czarowna muzyka porywają małą wiercipiętę wprost do pałacu Akorda.

SennaHerbaciana | 2012-04-21
AgnieszkaKochler | 2011-09-18