Krótka historia przyszłości

Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Une brevie histoire de l’avenir
978-83-7469-743-9
Krótka, historia, przyszłości
popularnonaukowa
dona

Ku czemu zmierza świat? Co zadecyduje o jego kształcie? W jaki sposób można przewidzieć, co się wydarzy w ciągu najbliższych 50 lat? Oto pytania, na które próbuje odpowiedzieć w swojej frapującej, a zarazem bardzo klarownej książce Jacques Attali. Autor przedstawia krótki zarys dziejów świata, opisuje mechanizmy rozwojowe, przełomowe wynalazki i technologie, by na tej podstawie snuć prognozy na temat czekającej nas i następne pokolenia rzeczywistości społeczno-kulturowej. Zbliżające się trzy fale przyszłości (hiperimperium, hiperkonflikt i hiperdemokracja), których zwiastuny możemy obserwować już dzisiaj, będą charakteryzowały gwałtowne zmiany w środowisku naturalnym, przemiany obyczajów i rozwiązań politycznych, niespotykany rozwój technologii i ruchy ludności. Całkowita metamorfoza obecnego porządku świata może doprowadzić ludzkość albo do ostatecznego upadku, albo przeciwnie − do niespotykanego dotychczas dobrobytu i harmonii. A wszystko to zależy od wyboru, jaki podejmiemy, obserwując zmieniającą się rzeczywistość. Attali umiejętnie łączy autorską wizję z wnikliwą analizą zjawisk, ich konsekwencji oraz miejsca w „strukturach długiego trwania”, dowodząc, że przyszłość jest bardzo głęboko i konsekwentnie osadzona w całej przeszłości świata.

hrabinantonina | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, 2014