Niekompletność

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
6 (17 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
978-83-10-11739-7

"Człowiek starzeje się powoli, w częściach. Kiedy zaczyna starzeć się dusza, zatrzaskują się ostatnie drzwi". Samotny, rozczarowany życiem malarz błąka się po mieście wśród cieni przeszłości. Bardziej rzemieślnik niż artysta, a do tego samozwańczy poeta – czuje duchowe pokrewieństwo z mistrzami literatury, którzy zginęli z własnej ręki. Przez lata łudził się, że sztuka przyniesie mu...

Samotny, rozczarowany życiem malarz błąka się po mieście wśród cieni przeszłości. Bardziej rzemieślnik niż artysta, a do tego samozwańczy poeta – czuje duchowe pokrewieństwo z mistrzami literatury, którzy zginęli z własnej ręki. Przez lata łudził się, że sztuka przyniesie mu wybawienie, uchroni od losu, jaki stał się udziałem rodziców. Opętany nieodwzajemnioną miłością maluje ostatni portret umierającej prostytutki. Z każdym pociągnięciem pędzla odkrywa nieznane do tej pory emocje.

W tej opowieści o niespełnionych uczuciach, przemijaniu, sztuce i śmierci obok fikcyjnych bohaterów występują autentyczne postacie: Sándor Márai, Goethe, Kleist, Kafka, Novalis. "Niekompletność" to pochwała trwania w wierności literackim i życiowym ideałom.
"»Niekompletność« to bardzo dobra minipowieść, nawiązująca do najlepszych tradycji prozy środkowoeuropejskiej. To epitafium dla modernizmu europejskiego, głos z innego świata, pełen szacunku dla sztuki opowiadania i pięknego języka".

Prof. Grażyna Borkowska, Instytut Badań Literackich PAN

Monika | 2015-02-10
Przeczytana: 04 lutego 2015

Książka ambitna, ciekawie napisana, ale kompletnie do mnie nie trafiająca.

Yumeka | 2015-11-15
Przeczytana: 15 września 2015

Mogłabym powiedzieć, że "niekompletność" definiuje tę książkę głębiej niż na poziomie tytułu utworu, ale też jako istotę treści, ale tak naprawdę bardziej pasuje mi słowo "nieusatysfakcjonowanie".
Książka Gortata jest z pewnością rodzajem literackiego hołdu tym z największych pisarzy, którzy przetrwali próbę czasu - dzięki utworom lub życiorysowi. Z pewnością lektura "Niekompletności" da więcej satysfakcji tym, którzy są bardziej zaznajomieni z tymi nazwiskami i wizją świata tych osób. Tymczasem taki laik jak ja, mogący skupić się tylko na głównym bohaterze (całkiem trzeźwo myślącym, jak na opętanego chorą namiętnością artystę, to była ciekawa kreacja), poczuł się jakby przed samym finałem przedstawienia w teatrze ktoś zgasił światła, zaczął gdzieś prowadzić i nagle brutalnie rozwiał wątpliwości, że to nie antrakt, tylko już koniec i stoi się w szatni, do widzenia, dziękujemy za uwagę.
Do tego pozostaje ta obawa, czy fragmenty, które naprawdę cenię w tej książce nie są ledwie...

Elżbieta | 2012-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2012

Książka o samotności, przemijaniu, starzeniu się, chorobie, pojmowaniu artyzmu. Akcja rozgrywa się na dwu płaszczyznach: realistycznej i wyimaginowanej, w końcu obie przenikają się. W żadnej nie znajdziemy dopełnienia, bo na tym polega "niekompletność". Na podstawie wplecionych w powieść informacji o autentycznych artystach dowiedzieć można się o ich ostatnich chwilach życia. Powieść niełatwa w odbiorze, ale wciągająca.

Aschawi | 2014-08-10

trudno mi ocenic ksiązke bo po raz pierwszy nie odnalazłam sie czytając Gortata:(nie zrozumiałam
za jakis czas przeczytam ponownie, moze będzie lepiej. Wymagała odemnie dużego skupienia

Agata Gołaś | 2016-06-29
Marek | 2016-06-28