Odpowiedzialność i władza sądzenia

Responsibility and Judgment
83-7469-407-6
filozofia i etyka
dona

„Odpowiedzialność i władza sądzenia” to zbiór niepublikowanych dotąd tekstów Hannah Arendt z ostatnich dziesięciu lat jej życia, kiedy to starała się wyjaśnić sens wzbudzającego kontrowersje dzieła „Eichmann w Jerozolimie”. Centralne miejsce zajmują w nim głębokie rozważania etyczne. Arendt wskazuje na nieadekwatność tradycyjnych „prawd” moralnych jako kryteriów służących ocenie naszego postępowania i poddaje krytycznej analizie naszą zdolność do rozróżniania dobra i zła. Dochodzi do przekonania, że obok zła radykalnego - będącego przedmiotem jej wcześniejszych prac o totalitaryzmie - istnieje też zło znacznie groźniejsze, niezależne od ideologii politycznej, zło bezgraniczne, z którym mamy do czynienia wtedy, gdy jego sprawca nie odczuwa skruchy i zapomina o swych czynach zaraz po ich dokonaniu.

Cirmus | 2011-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2011

Godne przeczytania i posiadania.

Dzikikaktus | 2016-01-22
LepNaKsiążki | 2015-12-08