Polityka jako obietnica

978-83-7469-476-6
Polityka, obietnica
popularnonaukowa
dona

Jakie są źródła naszego rozumienia polityki? I jaki jest jej sens? Odpowiedzi na te pytania poszukuje jedna z najwybitniejszych myślicielek XX wieku. Według Arendt polityka to domena nieustannego napięcia między koniecznością poświęcenia dla spraw publicznych, a wiernością sobie rozumianą jako życie w zgodzie z własnym sumieniem. Symbolem tego dramatycznego napięcia jest Sokrates. Jego śmierć wyznacza moment, w którym filozofia rozchodzi się z polityką. Całe późniejsze dzieje europejskiej refleksji politycznej aż do Marksa to historia prób pokonania tej przepaści przez nadanie sensu polityce. Czy któraś z nich dała owocny wynik? Czy istnieje szansa na pomyślne rozwiązanie? Zdaniem Arendt możemy mieć na to nadzieję. Taką właśnie obietnicę daje polityka.

Cirmus | 2011-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2011