rozwiń zwiń

Korzenie totalitaryzmu. Tom 1

Okładka książki Korzenie totalitaryzmu. Tom 1
Hannah Arendt Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne publicystyka literacka, eseje
420 str. 7 godz. 0 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Origins of totalitarianism
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
420
Czas czytania
7 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360807989
Tłumacz:
Daniel Grinberg
Tagi:
Korzenie totalitaryzmu
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach: ,

Lektura dzieł Hannah Arendt nigdy nie należała do łatwych. Jest to jednak wysiłek wart podjęcia z uwagi na niebywałą klasę intelektualną jej dorobku. Jedną z najważniejszych jej książek są "Korzenie totalitaryzmu", lektura obowiązkowa dla tych czytelników, którzy szczerze pragną zrozumieć ten fenomen XX wieku, jakim był totalitaryzm zarówno w hitlerowskim, jak i sowieckim, czy raczej stalinowskim wydaniu. Pomimo że dzieło dzieli się na trzy części (Antysemityzm, Imperializm i Totalitaryzm) i poznanie dwóch pierwszych dla zrozumienia ostatniej jest nieodzowne, to jednak totalitaryzm jako zjawisko z dziedziny nauk społecznych i politycznych został ukazany jako "jakość sama w sobie", znacząco odbiegająca od zjawisk takich jak autorytaryzm czy dyktatura. Jest to bowiem zupełnie innego rodzaju postrzeganie rzeczywistości i radykalnie odmienny od dotąd spotykanych sposób jej kształtowania. Począwszy od Hegla myśl europejska zaczęła skłaniać się ku logicznej interpretacji dziejów, w której teza i następująca po niej antyteza tworzą syntezę, z której znów powstaje teza itd. To właśnie heglowska dialektyka jest najbardziej podstawowym wzorcem totalitarnego myślenia, w którym niczego nie da się już przewidzieć i uporządkować. To bowiem, co dziś wydaje się oczywiste, jutro może być kwestionowane, a ten kto dziś jest sojusznikiem, jutro stać się może niebezpiecznym wrogiem. W tym amalgamacie sprzecznych sposobów działania nie ma już miejsca dla ludzi twórczych, a więc zdolnych do kształtowania różnych płaszczyzn rzeczywistości w sposób tylko sobie właściwy. Atomizacja jednostki i jej krańcowe osamotnienie to właśnie świat, któremu kształt nadaje nauka i to niezależnie od tego, czy pod tym pojęciem rozumieć będziemy specyficzną filozofię historii (marksizm), czy też rasistowską koncepcję praw przyrody (hitleryzm). Ktokolwiek przyjmuje na siebie rolę wykonawcy, czy może raczej egzekutora praw, ten raz na zawsze ("na wieki wieczne", by posłużyć się terminologią augustiańską) może się czuć uwolnionym od wszelkiej odpowiedzialności. Tak jak dwa razy dwa równa się cztery, tak i Żydzi (czy Polacy) nie mają prawa żyć, a ich eksterminacja nie podlega ocenie moralnej, gdyż jest konieczna z punktu widzenia nauki o rasie. Tyle H. Arendt, a na koniec jeden tylko skromny wniosek: podporządkowanie rzeczywistości zimnym, naukowym kryteriom nie poniosło klęski z uwagi na swój głęboko amoralny i nieludzki charakter. Pokonanie hitlerowskich Niemiec wprawdzie nastąpiło, jednak dokonało się to z towarzyszeniem kolejnej zimnej kalkulacji ukrytej za fasadą pięknych słów. Wraz z samobójstwem Hitlera nastąpił tylko koniec kolejnej z politycznych formacji, a naukowy sposób rozumienia świata i tak nadal święci tryumfy za sprawą redukowania człowieczeństwa do formy istnienia czysto biologicznej, a więc możliwej do kształtowania wedle takich czy innych, uznanych za naukowe kryteriów.

Lektura dzieł Hannah Arendt nigdy nie należała do łatwych. Jest to jednak wysiłek wart podjęcia z uwagi na niebywałą klasę intelektualną jej dorobku. Jedną z najważniejszych jej książek są "Korzenie totalitaryzmu", lektura obowiązkowa dla tych czytelników, którzy szczerze pragną zrozumieć ten fenomen XX wieku, jakim był totalitaryzm zarówno w hitlerowskim, jak i sowieckim,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 119
  • Przeczytane
    180
  • Posiadam
    71
  • Historia
    23
  • Teraz czytam
    23
  • Filozofia
    11
  • Chcę w prezencie
    9
  • Do kupienia
    7
  • Polityka
    5
  • Socjologia
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Korzenie totalitaryzmu. Tom 1


Podobne książki

Przeczytaj także