Les dames galantes
Brantome, Boy-Żeleński, kobiety
klasyka
brookiew

Inne wydania

"Jako rasowy Francuz Brantome widział przede wszystkim kobietę. Patrzy na to osobliwe stworzenie oczyma naiwnego zaciekawienia; wszystko go w niej interesuje: anatomia, umysłowość, skłonność, obyczaje, wszystko to opisuje wiernie z współczesnych żywych wzorów, czerpanych w najwyższych, często koronowanych sferach, nie przebierając z goła w wyrażeniach, wciskając subtelne nieraz obserwacje w język zabawnie kłócący się ze swoim tematem, czasem paradny naiwnością, czasem monstrualny bezwstydnym obnażeniem i lubowaniem się w szczegółach, a mimo to zawsze okraszany na wskroś sceptycznym i filuternym uśmiechem dworskiego bywalca. Książka Brantome'a ma opinię wysoko gorszącą. Nie mówię tu o tej kategorii czytelników, którzy szukają w Brantomie "pornografii"; co do tych, milejby mi było, aby nie brali tej książki do ręki."

utracjusz | 2014-09-21

Jeśli ktoś lubi "Dekameron", nie będzie zawiedziony "Żywotami". Dodatkowym atutem polskiego wydania dzieła Brantome'a jest archaizowany przekład autorstwa wszędobylskiego Boya, choć staropolska ortografia może sprawiać na początku kłopoty.
Nieuchronnej z racji objętości oraz ostatecznej sprowadzalności do dwóch organów monotonii opowieści łatwo można zaradzić, dozując sobie lekturę i przekładając ją barziei przyzwoitemi pozycyami.

Nifelinord | 2013-12-04
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2013 rok

Fascynujący (i dzięki niepohamowanemu gadulstwu Brantome'a, bardzo wszechstronny) dokument, świadectwo nie tylko obyczajów seksualnych czy mody, ale także gustów literackich, stosunku do bogactw i zaszczytów, piękna i brzydoty, starości i młodości w renesansie. Na przykładzie Brantome'a łatwo spostrzec, jak na przełomie dziejów przedefiniowały się takie pojęcia, jak cenność przedmiotów, wierność czyjejś pamięci, stosowność danego zachowania czy - może zwłaszcza - granica między dobrym żartem i okrucieństwem; jak różne szczegóły danych opowieści interesowały ludzi tej epoki, a jakie interesują nas dzisiaj. Obejrzymy mnóstwo obrazków z życia dworu, od paradnego fetowania świąt, turniejów i polowań po podglądanie panien w latrynie; poznamy jego wysublimowane i zupełnie ordynarne rozrywki. Przyjrzymy się nawet wyobrażeniom ówczesnych ludzi na temat starożytności i obcych krajów - czasem zadziwiająco dokładnym i poprawnym (biorąc pod uwagę dzisiejszy stan badań), innym razem...

Katerina | 2015-02-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Niestety nie udało mi się przejść przez ten język już na początku.
Może kiedyś zrobię drugie podejście.

| 2013-02-06

świetna staropolszczyzna jeśli ktoś ma wydanie Boya Żeleńskiego